LOADING

Type to search

Dom i ogród

Jak zabezpieczyć pawilon ogrodowy na jesień? – poradnik

Pawilony ogrodowe stanowią bardzo popularny element wyposażenia przydomowych ogródków. Wiele osób zastępuje nimi tradycyjne altany. W ciepłe letnie dni oraz wieczory miło jest spędzać czas na zewnątrz. Warto jednak zadbać o ogrodowy zakątek wypoczynkowy tak, aby prezentował się on ładnie i estetycznie przez długi czas. W jaki sposób zadbać o pawilon ogrodowy na jesień? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jaki pawilon wybrać do ogrodu, aby był jak najbardziej funkcjonalny?

Najlepszym wyborem będzie taki pawilon ogrodowy, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki jego wykonania. Pawilon powinien być wytrzymałą i solidną konstrukcją, która będzie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr czy intensywne opady deszczu. Jeśli chcemy cieszyć się pawilonem przez wiele sezonów, warto postawić na model wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Rodzaj materiału i tkaniny, które zostały wykorzystane do stworzenia stelaża i ścianek są najbardziej istotne. Specjaliści zgodnie polecają konstrukcje wyposażone w drewniany lub stalowy stelaż oraz pokrycie odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Duże znaczenie ma również waga konstrukcji oraz łatwość montaży, gdyż lżejszy i bardziej mobilny model łatwiej będzie magazynować zimą i jesienią. Konstrukcje tego typu zawsze wymagają jednak kompleksowej konserwacji w okresie jesiennym.

Jak zakonserwować stelaż pawilonu ogrodowego?

Dobrej jakości pawilony nie wymagają konserwacji ani innych prac związanych z pielęgnacją w sezonie wiosennym czy letnim. Inaczej sprawa wygląda w okresie jesiennym, gdy przychodzi czas demontażu konstrukcji ogrodowych po to, aby przechować je w miejscu suchym i bezpiecznym przez całą zimę. Przed złożeniem pawilonu ogrodowego powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jego stelaż, jak i na tkaninę, która jest do niego przymocowana. Wszelkie elementy z drewna bądź stali wymagają dokładnego wyczyszczenia oraz wysuszenia. Ponadto wszystkie części wykonane z metalu należy dokładnie obejrzeć. Przykładowo miejsca pokryte rdzą będą bowiem wymagały zeszlifowania i pokrycia specjalną farbą przeznaczoną do metalu. W przypadku stelażu drewnianego również bardzo ważne jest sprawdzenie jego stanu po intensywnym sezonie. Może się okazać, że drewno trzeba będzie wygładzić i uzupełnić w nim wszelkie ubytki. Na jesień warto także polakierować lub pomalować cały stelaż.

Konserwacja tkanin w pawilonach ogrodowych

Dach oraz ścianki pawilonów ogrodowych są zazwyczaj wykonane z materiałów tekstylnych. Przed zdemontowaniem i schowaniem konstrukcji w okresie jesiennym należy sprawdzić, czy tkanina pokrywająca pawilon jest czysta i sucha. Niejednokrotnie zdarza się, że po całym sezonie użytkowania pawilonu, tekstylia wymagają zaprania pojedynczych plam lub ich gruntownego wyczyszczenia. Jeśli jest to możliwe najlepiej wyprać elementy tekstylne w pralce. Nie należy ich jednak suszyć w sposób mechaniczny ani prasować. W takim przypadku wystarczy poczekać aż tkanina samoistnie wyschnie i zapakować ją do torby chroniącej przed kurzem, zabrudzeniami i wilgocią. Pokrycie pawilonu można także zaimpregnować środkiem, który dzięki specjalnej powłoce zagwarantuje wodoodporność tkaniny oraz jej ochronę przed działaniem promieni UV. Warto podkreślić, że pawilon ogrodowy właściwie przygotowany na jesień zapewne posłuży nam również w kolejnym sezonie.

Pawilony ogrodowe to bardzo estetyczne konstrukcje, które mogą stanowić bardzo funkcjonalną dekorację każdego ogrodu. Warto jednak pamiętać, aby po ich intensywnej eksploatacji, właściwie zabezpieczyć stelaż i poszycie na jesień i zimę.

Zobacz również