LOADING

Type to search

Dom i ogród

Jak wybrać drzewka owocowe do małego ogrodu? – poradnik

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu ludzi. Jeżeli już się jednak spełniło, to dlaczego nie wykorzystać zalet użytkowych przydomowego podwórka i nie urządzić w nim niewielkiego sadu? Z pewnością będzie to dawało sporo radości podczas owocowania drzewek oraz pozwoli wprowadzić własnoręcznie wyhodowane owoce do codziennej diety.

Jak zagospodarować przestrzeń?

W dobie koronawirusa najlepiej odwiedzić sprawdzony internetowy sklep ogrodniczy i zaplanować rozmieszczenie wybranych drzewek w ogrodzie. Jeżeli priorytetem jest ich estetyczny wygląd, to najlepszą decyzją będą wiśnie i brzoskwinie. W okresie ich kwitnienia wyglądają bowiem oszałamiające. Zasadniczo można nazwać je roślinami ozdobnymi, które dodatkowo dostarczają jadalnych owoców. Do stworzenia małego sadu warto wykorzystać kilka różnych roślin lub ewentualnie zdecydować się wyłącznie na jeden typ drzew czy krzewów. Dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy online z pewnością posiada wiele ciekawych wariantów do wyboru (np. maliny, agrest, borówka amerykańska).

Miniaturowe drzewka owocowe rozwiązaniem idealnym?

Odmiany karłowate drzew nie tylko posiadają mniejsze rozmiary, ale są też łatwiejsze w uprawie. Nie wymagają bowiem przesadnie wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak chociażby regularne przycinanie. Ponadto istnieje możliwość hodowania ich nie tylko w gruncie, ale także w dekoracyjnych donicach. Ciekawostką jest fakt, iż odmiany karłowate owocują dłużej niż te tradycyjne oraz można z nich zebrać obfitsze plony. Ponadto, istnieje możliwość przeniesienia ich na czas zimy do ciepłych pomieszczeń w celu ochrony przed mrozem i wilgocią. Najczęściej wybieranymi miniaturowymi drzewkami są jabłonie, grusze, wiśnie i brzoskwinie.

Jakie warunki należy im zapewnić?

W przypadku karłowatych drzewek najlepiej sprawdzi się żyzna, próchnicza ziemia. Sadzonki powinny zostać umieszczone w miejscu, które jest nasłonecznione i chronione przed silnymi podmuchami wiatru. Jeżeli drzewka są natomiast hodowane w donicach, powinny być regularnie nawożone preparatami wieloskładnikowymi oraz obficie nawadniane. Warto dodać, że szczególnej ochrony wymagają nektaryny, morele oraz brzoskwinie. Na czas jesieni i zimy należy je bowiem okryć agrowłókniną, jutą lub ewentualnie słomą. Sklep ogrodniczy online to miejsce, gdzie można nabyć zarówno sadzonki i nasiona, jak i wszelkie akcesoria ogrodnicze ułatwiające pracę.

Nawet mały ogród może stać się źródłem wielkich radości i pokaźnych plonów. Karłowate odmiany drzew owocowych będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Miniaturowy sad ponadto idealnie uzupełnią kwiatowe i owocowe krzewy.