LOADING

Type to search

Dom i ogród

Jak dobrze oświetlić pomieszczenie do czytania i pracy biurowej?

Z każdym rokiem coraz więcej osób wykonuje pracę we własnym domu. Do najważniejszych elementów wyposażenia domowego biura należą lampy zapewniające odpowiednie oświetlenie gabinetu. O optymalne światło powinny zadbać również osoby, które lubią relaksować się podczas wieczornego czytania książek.

Ergonomiczne oświetlenie domowego biura

Przeciętny człowiek spędza na stanowisku pracy w ciągu tygodnia przynajmniej czterdzieści godzin. Niewiele osób ma wpływ na wygląd i wyposażenie firmowego biura. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracy wykonywanej w domu. Urządzając miejsce pracy w domu, warto szczególnie zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Okazuje się bowiem, że nieodpowiednio rozmieszczone lampy mogą powodować większe zmęczenie i negatywnie wpływać na wzrok. Planując oświetlenie domowego biura, najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła. Podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu mogą być reflektory sufitowe, które charakteryzują się efektownym designem i świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Większość modeli daje użytkownikom możliwość regulowania kąta padania światła. Poza reflektorami sufitowymi warto także sięgnąć po lampki biurowe, które dokładnie oświetlą miejsce pracy. Należy przy tym pamiętać o ich odpowiednim umiejscowieniu. Osoby praworęczne powinny położyć lampkę po swojej lewej stronie, w przypadku leworęcznych stosuje się odwrotną zasadę. Przy wyborze oświetlenia należy zwrócić uwagę także na poziom jasności generowany przez żarówki. W sprzedaży dostępne są nowoczesne lampki biurowe wyposażone w funkcję regulowania poziomu jasności. Ta ergonomiczna funkcja pozwala użytkownikowi dostosowywać oświetlenie do własnych potrzeb. Decydując się na lampy ledowe, trzeba zwrócić uwagę na barwę światła. W przestrzeni biurowej przeznaczonej do pracy najlepiej sprawdzi się neutralny odcień o temperaturze barwowej od 3400 K do 5300 K. Taka barwa najmniej męczy wzrok i najlepiej odwzorowuje kolory.

Optymalne światło do czytania

Czytanie to jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu. Wiele osób oddaje się tej przyjemności wieczorami, kiedy w domu panuje cisza i spokój. Aby wieczorne czytanie książek lub czasopism nie wpływało negatywnie na wzrok, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Do stworzenia nastrojowej, intymnej atmosfery doskonale nadają się reflektory sufitowe, które dają wąski strumień światła skierowany w stronę czytającego. Podobny efekt uzyskać można, sięgając po lampy stojące. W sprzedaży dostępne są zarówno tanie lampy podłogowe o prostym kształcie, jak i droższe modele wyróżniające się oryginalnym, designerskim wyglądem. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, należy pamiętać, że wygląd oraz cena mają znaczenie drugorzędne. Zdecydowanie ważniejsza jest funkcjonalność kupowanego modelu. Zdarza się, że tanie lampy podłogowe o prostym kształcie są dużo bardziej ergonomiczne od drogich, markowych produktów. W związku z tym, że oświetlenie do czytania powinno być rozproszone, sprzyjające rozluźnieniu i relaksowi, zaleca się stosowanie żarówek o ciepłej barwie, których temperatura  wynosi od 2700 K do 3300 K. Lampy ledowe wykorzystywane podczas nauki powinny generować światło zimne o temperaturze barwowej nieprzekraczającej 6500 K, ponieważ sprzyja ono skupieniu i koncentracji.

Podsumowanie

Prawidłowe oświetlenie pomieszczenia do czytania i pracy biurowej to niełatwe zadanie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii LED obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele lamp i żarówek przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Ich odpowiednie dobranie pozwala stworzyć optymalne warunki do pracy i relaksu.