LOADING

Type to search

Dom i ogród

Donice z kamienia – jak kreatywnie wykorzystać je w aranżacji ogrodu?

Ogród to jedno z ulubionych miejsc przeznaczonych do letniego relaksu. Kiedy temperatury osiągają wyjątkowo wysokie wartości, warto mieć miejsce, w którym spokojnie odpoczniesz i poczujesz się odprężony. Jeszcze lepiej, kiedy ten kącik zaaranżowany jest zgodnie z Twoimi upodobaniami.

Dlaczego warto wybrać kamienne donice?

Ogród to nie tylko rośliny. Dopełniają go różnego rodzaju dodatki, efektowne posadzki, ogrodowe fontanny, dekoracyjne figury albo kamienne donice.

Kamienne donice to efektowna ozdoba, w której posadzisz piękne ogrodowe rośliny. Zmienne warunki atmosferyczne, upały, a zaraz potem ulewne deszcze sprawiają, że nie każdy produkt nadaje się do postawienia w ogrodzie. Kamienne donice, które w Twoim ogrodzie ustawione będą przez cały rok, z powodzeniem przetrzymają deszcze, grady, śniegi i mrozy. Zachowując swój pierwotny wygląd, będą cieszyć oko domowników przez długie lata. Kamień jako materiał wyjątkowo wytrzymały ma dodatkowo małe wymagania pielęgnacyjne – nie potrzebuje impregnacji i pracochłonnego czyszczenia. Co ważne, kamienne donice ogrodowe w każdej chwili możesz przenieść w inne miejsce, dzięki czemu, Twój ogród może być za każdym razem inny. Dzisiejszy rynek, oferuje ozdobne donice w szerokiej gamie wzorów i modeli. Bez względu na to, w jakiej stylizacji urządzasz swoją działkę, z pewnością znajdziesz coś, co idealnie się wkomponuje.

Jakie rośliny do kamiennej donicy?

W donicach z kamienia dobrze wygląda wiele gatunków roślin – zarówno ozdobnych kwiatków, jak i klasycznych krzewów. Wiosną – dobrze postawić na bratki czy jasne stokrotki, które nadadzą życia przestrzeniom po długiej, mroźnej zimie. Latem – często zobaczymy w nich słoneczne pelargonie, kolorowe begonie czy popularne niecierpki. Decydując się na kamienne donice, warto wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienie miejsca, w którym będą one usytuowane. Zawsze okazale wyglądają w nich najróżniejsze gatunki róż. Pamiętać jednak należy, że nie tylko kwiaty, ale i większe rośliny będą się idealnie prezentować w tego typu naczyniach. Właściwy dobór gatunków jest gwarancją niepowtarzalnego efektu. Do najczęściej wybieranych krzewów należą:

  • Berberysy – ozdobne krzewy o gęstym pokroju i finezyjnych listkach. Berberysy przepięknie zdobią ogród w ciągu całego roku.
  • Irgi – kolorowo kwitnące wiosną i początkiem lata, by później rozwinąć się w małe, ozdobne, kuliste owoce długo utrzymujące się na pędach, pięknie prezentujące się w stylowych donicach z kamienia.
  • Bukszpany – krzewy wyjątkowo dobrze wyglądające w donicach. Krzew ten idealnie prezentuje się cięty w kule, dlatego kamienna donica jest dla nich idealnym miejscem. Bukszpany to idealne krzewy do nowoczesnych stylizacji ogrodowych.

Specjaliści zajmujący się aranżacją ogrodów dość często sugerują, aby w kamiennych donicach posadzić efektowne rośliny, które często ozdabiają przydomowe skalniaki – barwinek, żurawki, różnego rodzaju ozdobne trawy – z pewnością doskonale wyglądały będą w ogrodowych donicach z kamienia.