LOADING

Type to search

Dom i ogród

Domki na kółkach nowe vs. używane – co wybrać?

Marzy Ci się własny kąt, do którego mógłbyś wracać za każdym razem, kiedy tylko zapragniesz? Nie masz czasu ani pieniędzy na wybudowanie domku letniskowego, ale dysponujesz działką albo masz możliwość wydzierżawienia terenu? Fantastycznie się składa, bo mamy dla Ciebie receptę na wspaniały wypoczynek w komfortowych warunkach niezależnie od aury panującej na zewnątrz! To całoroczne domki mobilne, określane również mianem domków holenderskich, angielskich albo domków na kółkach. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które jak najszybciej i za relatywnie niską cenę chcą znaleźć własne cztery ściany. À propos cen… Zastanawiasz się pewnie, ile taka przyjemność może Cię kosztować i czy nie lepiej byłoby spróbować znaleźć jakiś używany domek holenderski? Zapewne pomyślisz, że zakup domku z drugiej ręki będzie się bardziej opłacać. Nic bardziej mylnego… Dowiedz się, dlaczego:

Ogrzewanie to podstawa

Całoroczne domki mobilne produkowane przez polskich producentów są w pełni przystosowane do naszych warunków atmosferycznych, czego niestety nie można powiedzieć o domkach używanych, które często są sprowadzane z Holandii albo Wielkiej Brytanii. Domki zachodnie mają znacznie cieńsze ściany zewnętrzne – ich grubość to często ok 5 cm. Dla porównania – w całorocznych domkach na kółkach to ok. 16 cm. Dodatkowo nowe domki posiadają podwójną izolację, ocieplenie zarówno ścian i dachu (za pomocą wełny mineralnej grubości 10 cm), jak również podłogi (za pomocą styropianu posadzkowego o grubości 8 cm). Ponadto w każdym z pomieszczeń zainstalowane są grzejniki. Na tym prostym przykładzie widać, że domki holenderskie czy angielskie nie są dostosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju i żeby móc w pełni z nich korzystać, także w chłodniejszych miesiącach, należałoby je odpowiednio wyremontować, co naturalnie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Używane czy może wyeksploatowane?

Stan używanych domków holenderskich to temat-rzeka. Oczywiście, można wśród licznych ofert znaleźć jakąś perełkę, ale znacznie częściej można trafić na konstrukcję, która stanie się dla właścicieli workiem bez dna. Sprzedawca przy tym będzie twierdził, że domek jest w stanie dobrym, a może i bardzo dobrym. Dlatego tak ważne jest skrupulatne sprawdzenie, w jakim stanie tak naprawdę znajduje się domek. O ile grzyb, zepsute sprzęty, nieszczelne okna dość łatwo zidentyfikować, o tyle problemy np. z instalacją hydrauliczną czy elektryczną mogą wyjść dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Ponadto jeśli nie masz doświadczenia w zakupie takich domku, bardzo łatwo możesz coś przeoczyć. To może sprawić, że znowu będziesz musiał wkładać pieniądze w naprawy i remonty domku. Tymczasem nowe domki mobilne wydawane są w doskonałej kondycji, można powiedzieć „spod igły”. Do tego bardzo często dostaniesz na nie jeszcze gwarancję. Będziesz mieć pewność, że wszystkie sprzęty Twojego domku i jego poszczególne elementy konstrukcyjne czy wyposażeniowe są nowe, a gdyby coś niepokojącego zaczęło dziać się z Twoim domem, po prostu zadzwonisz do producenta domków mobilnych i poprosisz o konsultacje.

Twój dom, Twój wybór

Ta zasada niestety zadziała jedynie przy nowym domku mobilnym. Możliwość dopasowania domku do własnych potrzeb to jedna z największych zalet zakupu domku prosto od producenta. Centralne ogrzewanie zamiast elektrycznego – nie ma problemu! A może jakieś dodatkowe okno? Inne niż standardowe rozmieszczenie oświetlenia – się robi! Takie detale czasami działają cuda, szczególnie jeśli ktoś ma jasno określoną wizję swoich własnych czterech kątów. Tymczasem decydując się na zakup używanego domku holenderskiego, jesteś pozbawiony możliwości dodania własnych pomysłów do samego projektu. Raczej trudno znaleźć gotową przestrzeń odpowiadającą w 100%, więc (znowu) prowadzi to do tego samego… remontu, na który będzie potrzeba (znowu) pieniędzy. Wychodzi na to, że tak czy owak do używanego domku dopłacisz. Więc jaka będzie Twoja decyzja? Nowy czy jednak używany domek na kółkach?

Źródło: https://ecomobilehome.pl