LOADING

Type to search

Dom i ogród

Co warto wiedzieć o rodzajach płyt gipsowo-kartonowych spotykanych na rynku?

Płyty gipsowo – kartonowe to podstawowy materiał wykorzystywany w technologii suchej zabudowy, ale nie do końca jednolity, ponieważ w branży występuje wiele specjalistycznych modeli dopasowanych do różnych potrzeb dotyczących wykończenia oraz zabezpieczenia wnętrz. Co warto wiedzieć o najważniejszych rodzajach płyt gipsowo – kartonowych? W jaki sposób prawidłowo odczytać oznaczenia? Co to znaczy płyta GKF? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Podstawowa charakterystyka płyt G-K z uwzględnieniem specjalistycznych właściwości

Płyty G-K w oznaczeniu A to materiały standardowe, najtańsze, dopasowane do zwykłych prac wykończeniowych w nieruchomościach o średniej wilgotności. Nawet standardowe płyty gipsowo – kartonowe spełniają odpowiednie normy i muszą dobrze przejmować naprężenia ściskające. Materiał magazynuje się na płaskiej powierzchni i transportuje wózkami transportowymi, ewentualnie paletami w celu ochrony przed wodą.

Dodatkowa ochrona przed ogniem w płytach gipsowo – kartonowych

Płyty G-K w klasyfikacji F posiadają już właściwości ochrony przed ogniem. Takie płyty trafiają do przegród i do systemów zabezpieczenia nieruchomości przed pożarem. W takich płytach poza klasyczną mieszanką występuję również włókno szklane zapewniające stabilność przy oddziaływaniu bardzo wysokich temperatur. A zatem płyta GKF to płyta ognioochronna, bardziej specjalistyczna i droższa od standardowej, ale z możliwością stosowania w poważniejszych projektach budowlanych.

Inne interesujące połączenia występujące w płytach G-K

Na rynku zdarzają się też połączenia właściwości. Przykład? Chociażby płyta w klasyfikacji FH2 wykazująca działanie ognioochronne i przy okazji posiadająca wysokiej klasy impregnację. Płyta gipsowo – kartonowa to najbardziej rozpowszechnione na rynku budowlanym rozwiązanie i sprawdzające się w technologii suchej zabudowy, ale w składach pojawiają się też płyty gipsowo – włóknowe wyprodukowane na bazie syntetycznego gipsu. Producenci tworzą ciekawe mieszanki w celu maksymalizacji wytrzymałości materiału. Nieco większa cena podstawowego zakupu przekłada się na znacznie mniej problemów serwisowych w przyszłości, więc to doskonały wybór.

Dlaczego warto rozszerzyć wiedzę o klasyfikacji płyt G-K w  procesie projektowym

Projektanci różnych systemów w budownictwie muszą poruszać się sprawnie po klasyfikacji płyt gipsowo – kartonowych, ponieważ płyty GKF to materiał prosty w montażu, a dający znacznie większą ochronę nieruchomości. Niektóre lokale muszą spełnić rygorystyczne normy techniczne i jednocześnie szukają oszczędności. To zatem doskonałe narzędzie.

Słowo na zakończenie

Płyty G-K różnią się niektórymi właściwościami, ale co do zasady pozostają najtańszym i bardzo efektywnym narzędziem w technologii suchej zabudowy. Prawidłowy montaż oznacza trwałość konstrukcji na lata, bez większych wydatków na serwis i poprawki. Poza tym wygląd płyt G-K (F) łatwo zmienić pod specyfikę danego obiektu budowlanego.