LOADING

Type to search

Dom i ogród

Cienkowarstwowa zaprawa klejąca – właściwości i zastosowanie

Nowoczesne materiały budowlane poprzez zachowanie należytej dokładności procesu produkcyjnego charakteryzują się wysoką powtarzalnością i dokładnością wymiarową. Wysoka jakość elementów murowych umożliwia wznoszenie murów przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej. Zaprawa klejowa występuje w postaci suchej mieszanki spoiw hydraulicznych, wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych oraz domieszek, które poprawiają parametry techniczne i właściwości robocze zaprawy. W przypadku murów z cienkimi spoinami klejowymi grubość spoiny waha się w granicach od 0,5 do 3 mm – średnio 2 mm. Taka cienka warstwa z łatwością łączy elementy betonu komórkowego czy też bloczki silikatowe. Cienkie spoiny minimalizują ryzyko powstania mostków termicznych, przez co rozwiązanie to jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej zaprawy murarskiej.

Cienkowarstwowa zaprawa klejąca – właściwości

Cienkowarstwowa zaprawa klejąca posiada właściwości takie jak:

 • plastyczna konsystencja,
 • mrozoodporność,
 • wysoka wytrzymałość spoiny,
 • niska absorpcja wody,
 • wysoka wydajność,
 • niski współczynnik przewodzenia ciepła,
 • łatwość w przygotowaniu i stosowaniu.
 • dobre właściwości wiążące
 • długi czas obróbki

Zastosowanie zaprawy

Cienkowarstwowa zaprawa klejąca ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Jako wszechstronny produkt wykorzystywana jest do:

 • klejenia płytek, bloczków i nadproży z betonu komórkowego oraz materiałów silikatowych pełnych, drążonych i uzupełniających,
 • wznoszenia kondygnacji nadziemnych – ścian nośnych i działowych, a także ścian piwnic i fundamentów,
 • wykonywania elementów małej architektury.

Zaprawę należy przygotowywać i stosować ściśle według wskazówek podanych przez producenta na worku. Nie jest dopuszczalne stosowanie jakichkolwiek dodatków do zapraw, chyba że wynika to jednoznacznie z instrukcji producenta zaprawy lub zostało wyraźnie przewidziane w projekcie. Odpowiednio przygotowana zaprawa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Oprócz właściwego przygotowania zaprawy należy kontrolować warunki stosowania, do których zaprawa została przeznaczona. Przykładowo przy niskich temperaturach najlepiej wybierać cienkowarstwowe zaprawy klejowe w wersji zimowej. Cienkowarstwowa zaprawa klejowa zazwyczaj występuje w kolorze białym lub szarym.

Przed rozpoczęciem nakładania zaprawy powierzchnie wsporne muru należy oczyścić z kurzu, pyłu i wszelkich zanieczyszczeń, których pozostawienie mogłoby wpłynąć negatywnie na właściwości zaprawy, a w konsekwencji na jakość wykonywanego połączenia. Aby uniknąć zbyt szybkiego wysychania zaprawy należy unikać rozkładnia jej na odcinku dłuższym niż 3-4 m.

Podsumowując, jednym ze skuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych w ścianach zewnętrznych jest murowanie ich na tzw. cienką spoinę. Technologia łączenia elementów zakładająca stosowanie jedynie niewielkiej ilości zaprawy gwarantuje bardzo dokładne spasowanie elementów oraz umożliwia stworzenie szczelnej bariery zabezpieczającej przed ucieczką ciepła. Jednocześnie jest to technologia uznawana za prostą i szybką. Dla doświadczonej ekipy budowlanej wspomniana metoda jest bardziej efektywna niż murowanie tradycyjne, ponieważ mała ilość zaprawy skraca czas wznoszenia ściany i ułatwia poziomowanie poszczególnych elementów.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie rozwiązań systemowych. Jeśli połączymy bloczki z betonu komórkowego lub elementy silikatowe z rekomendowaną przez producenta zaprawą, mamy pewność, że wzniesiona przegroda będzie miała optymalne parametry. Zwróćmy też baczną uwagę na zalecenia dotyczące przygotowania i stosowania zaprawy. Tylko wtedy będziemy mogli uzyskać szczelny i trwały mur.