LOADING

Type to search

Dom i ogród

5 sposobów na wykorzystanie trawertynu w domu

Trawertyn to kamień naturalny, który kojarzony jest często z rzeźbiarstwem. Wykorzystywano go już w czasach starożytnych, m.in. przy budowie Koloseum. Na przestrzeni wieków nie stracił swojej popularności i dziś wykorzystujemy go coraz częściej w architekturze oraz jako element dekoracyjny.

Trawertyn — kamień wytrzymały i  łatwy w czyszczeniu

Trawertyn przypomina swoim wyglądem marmur, dlatego nadaje naszym pomieszczeniom majestatycznego i szlachetnego charakteru. Nie ma, więc nic dziwnego w tym, że coraz częściej elementy z niego wykonane pojawiają się w naszych salonach, sypialniach, kuchniach czy łazienkach.

Jakie właściwości posiada trawertyn? Jest to kamień niezwykle wytrzymały, odporny na działanie wysokich temperatur, a także na większość czynników powodujących uszkodzenia mechaniczne. Ponadto naturalny trawertyn jest łatwy w czyszczeniu (wystarczy woda z delikatnym płynem do mycia naczyń i miękka ścierka).

Trawertyn posiada również inne zalety. Jedną z nich jest to, że można go stosować bezpośrednio na wszystkie rodzaje tynku. Kolejną zaletą jest fakt, że zalicza się do materiałów alkalicznych, co oznacza, że nie tworzą się na nim grzyby oraz inne szkodliwe mikroorganizmy.

Sposoby na wykorzystanie trawertynu w domu

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie trawertynu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jako kamień naturalny, a zarazem luksusowy sprawi, że wnętrza oraz elementy zewnętrzne domu nabiorą elegancji. Poniżej podano 5 sposobów na wykorzystanie trawertynu.

  1. Elewacje budynków — po dokładnym zaimpregnowaniu, trawertyn może być wykorzystany do wyłożenia tarasów i patio.
  2. Podjazdy, ścieżki i alejki ogrodowe — płytki wykonane z trawertynu wypełnionego mają gładką powierzchnię, przez co są łatwe w czyszczeniu. Z kolei te zrobione z trawertynu niewypełnionego mają antypoślizgową powierzchnię, która sprawdza się, np. przy schodach i basenach.
  3. Obudowa kominka — trawertyn to kamień, który występuje w pięknych kolorach. Ponadto obudowy z niego wykonane mają wiele zdobień i porowatą strukturę. Dlatego dużym plusem jest to, że nie wymagają dodatkowej oprawy.
  4. Wyspy i blaty kuchenne — kamień o takich właściwościach i walorach estetycznych dobrze sprawdza się również w przypadku kuchni (szczególnie tych o nowoczesnym wystroju wnętrz). W  kuchni możemy położyć również płytki wykonane z trawertynu, które są łatwiejsze w czyszczeniu niż te zrobione z innych materiałów.
  5. Umywalki i obudowy do wanny — trawertyn nada eleganckiego i nowoczesnego charakteru również naszym łazienkom. Musimy jednak pamiętać, że elementy oraz płytki z trawertynu znajdujące się w łazience wymagają zaimpregnowania. Płytki zrobione z tego kamienia mogą nadać elegancji nie tylko podłogom, ale i ścianom naszej łazienki.

Choć powyżej opisano 5 sposobów na wykorzystanie trawertynu w domu to tak naprawdę jest ich znacznie więcej. Jest to kamień, który sprawdza się doskonale również w przypadku innych elementów naszych domów, np. parapetów czy stopni schodów wewnętrznych.