LOADING

Type to search

Biznes

Żywienie świń na mokro – czy warto?

Największa zaleta skarmiania paszą płynną świń to obniżenie kosztów pokarmu dla tych zwierząt, które jest spowodowane wykorzystywaniem tańszych produktów przemysłu rolno-spożywczego oraz zastosowaniem limitowanego żywienia. Kolejny atut to lepsza strawność składników pokarmowych, dzięki większej ilości bakterii fermentacji mlekowej, produkcji kwasów organicznych oraz zwiększonej aktywności pepsyny. Bardzo ważną zaletą jest również zmniejszenie degradacji środowiska związkami takimi jak azot czy fosfor.

Dodatkowo poprawia się stan zdrowia zwierząt, dzięki obniżeniu pH treści pokarmowej, co wpływa na zmniejszenie ilości patogenów jelitowych, co z kolei prowadzi do poprawy funkcjonowania przewodu pokarmowego.  Atutem tego sposobu żywienia świń jest także poprawienie wyników produkcyjnych, co ma związek z większym pobraniem paszy. Warto również dodać, że karmienie na mokro pomaga w uzyskiwaniu lepszych przyrostów masy ciała zwierzęcia.

Jakie warunki należy spełniać, aby inwestycja w żywienie świń na mokro była opłacalna?

Decyzja o wprowadzeniu takiego sposobu żywienia musi być przede wszystkim dokładnie przemyślana oraz celowa. Kolejną kwestią jest fakt, że musimy mieć dostęp do tanich  i wartościowych surowców pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Posiadanie systemu rusztowego obniży koszt modernizacji budynków. Jesteśmy na etapie przerabiania kolejnych budynków lub mamy chociaż plan. Posiadamy wsparcie doświadczonego żywieniowca, który ma odpowiednią wiedzę i praktykę z zakresu płynnego żywienia. Należy również pamiętać, aby do przebudowy budynków zatrudnić pracowników, którzy  nauczą się lub dysponują wiedzą o zastosowanej nowej technologii.

Czy jest możliwość przebudowy chlewni na system żywienia na mokro?

Przebudowa chlewni na system żywienia na mokro jest możliwa. Trzeba mieć na uwadze, że będzie wiązało się to  z kosztami modernizacji obecnych budynków. Zmiana systemu ściółkowego na rusztowy, wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na kuchnię paszową, zmiana układu i ilości kojców w zależności od wybranego systemu to tylko nieliczne z modyfikacji jakie będzie trzeba dokonać podczas przebudowy. Warto również przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym kierunku, zasięgnąć porady specjalisty, aby wszystko funkcjonowało poprawnie.

Wady wprowadzenia systemu żywienia świń na mokro

Podstawową wadą tego sposobu żywienia jest bardzo wysoki koszt dostosowania budynków. Musimy również pamiętać, że aby było to  dla nas opłacalne, powinniśmy mieć dostęp do odpadów z produkcji spożywczej takich jak: serwatka, wywar gorzelniany, chleb czy młóto browarniane. W okresie letnim należy w większym stopniu dbać o higieniczne warunki całej instalacji. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju pleśni, drożdży oraz niepożądanych bakterii, czego skutkiem będzie obniżenie jakości pokarmu.

Jeśli masz dostęp do odpadów z produkcji spożywczej i jesteś w stanie zainwestować w przebudowę budynków ten sposób żywienia świń może być idealny dla Ciebie, ale niestety musisz się liczyć na początku z wysokimi kosztami inwestycji.