LOADING

Type to search

Biznes Dom i ogród

Podstawowa klasyfikacja szalunków

Na rynku budowlanym odchodzi się stopniowo od samodzielnego wykonywania szalunków na rzecz wypożyczania systemów dopasowanych do charakterystyki technicznej projektu. Podstawowa klasyfikacja szalunków natomiast się nie zmienia i służy dalej do prawidłowego podtrzymywania wylanej mieszanki betonowej. Co warto wiedzieć o szalunkach ściennych stropowych i do wykopów?

Do czego w ogóle służy deskowanie?

Szalunki to konstrukcje tymczasowe, wręcz urządzenia formujące beton w pionie, poziomie, pod kątem. Zapewniają nie tylko prawidłowe ukierunkowanie betonu, ale przekładają się na gładkość lub wprowadzenie interesujących zdobień. We wszystkich szalunkach liczy się jakość elementów nośnych i łączeń. W przypadku tworzenia stropów nawet najmniejszy błąd przy podparciu kończy się wieloma negatywnymi konsekwencjami. Po postawieniu szalunków stropowych tak naprawdę nie można ich już poprawić. W wypożyczalniach pojawia się deskowanie do klasycznych, powtarzalnych form, przetestowane w wielu inwestycjach, ale też usługi doradztwa inżynieryjnego dla konstrukcji o mocno skomplikowanych kształtach. Deskowanie dotyczy nie tylko prostych bloków, ale oryginalnych kolumn, ogrodzeń i wielu innych form budowlanych.

Różnice jakościowe i wielowymiarowa klasyfikacja

Podstawowa klasyfikacja szalunków dotyczy materiału. W dalszym ciągu na prostych budowach używa się drewna. W poważniejszych projektach dominuje stal i lekkie stopy aluminium. Od pewnego czasu w wypożyczalniach pojawiają się nawet tanie szalunki wykonane z tworzyw sztucznych i spełniające rygorystyczne normy jakości. Wiele nowoczesnych szalunków zostaje na stałe w betonowym elemencie zapewniając jeszcze większą stabilność. Szalunki do wykopów wpływają już bezpośrednio na bezpieczeństwo pracowników wykonujących modernizację instalacji  technicznych i muszą wytrzymywać duże obciążenia, też częściowo związane z intensywnym ruchem drogowym występującym bezpośrednio w miejscu realizacji prac. Przepisy podają jasne wymagania, co do klasy szalunków stropowych, do wykopów. Jakie to wymagania? Przede wszystkim dotyczące precyzyjnego przenoszenia obciążeń i zachowania integralności dla całej konstrukcji. Szalunek, co do zasady nie powinien wpływać negatywnie na trwałość tworzonego obiektu. To podstawowy cel.

Automatyzacja i mobilność w zaawansowanych systemach deskowania

Wypożyczalnie deskowań proponują klientom systemy samowznoszące i można powiedzieć wysoce zautomatyzowane, przyśpieszające prace. Szalunki stropowe dzieli się dalej na moduły panelowe, stolikowe, indywidualne. Ważne rozróżnienie to deskowanie lekkie, średnie i ciężkie. Najczęściej wykorzystuje się deskowanie lekkie, a do prac w trudniejszych warunkach ciężkie. Lekkość oznacza szybsze rozstawianie i mniejsze koszty składowania. Największą mobilność zapewniają deskowania przestawne, ale to wpływa na cenę wynajmu.

Na zakończenie

Podstawowa klasyfikacja szalunków nie mówi wszystkiego o potencjale wykorzystania nowoczesnych systemów, dlatego warto cały czas śledzić rynek i umawiać się na bezpłatne konsultacje inżynieryjne dostępne w wyspecjalizowanych wypożyczalniach.