LOADING

Type to search

Biznes Technologie

Osuszanie sprężonego powietrza – separatory i osuszacze

W przemyśle masowo wykorzystuje się sprężone powietrze, które staje się wydajnym i bardzo skutecznym nośnikiem energii zasilającej urządzenia czy cały park maszynowy. W procesie tym ważne jest zastosowanie odpowiedniego osuszania sprężonego powietrza. Do tego celu wykorzystuje się separatory oraz osuszacze najnowszej generacji.

Zakup dobrej jakości osuszacza czy separatora wymaga rozważenia kilku kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się, do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie, które zasilane jest sprężonym powietrzem. Ponadto należy poddać analizie ilość energii, która posłuży do jego regeneracji, koszty utrzymania i eksploatacji, stopień trudności montażu, jego bezawaryjność oraz wydajność działania. Warto także zwrócić uwagę na kwestię poziomu wydajności osuszania oraz koszty serwisu i konserwacji. Dzięki temu otrzymamy cechy, jakie musi spełniać urządzenie, które będzie stricte dopasowane do naszych potrzeb i wymagań.

Rodzaje osuszaczy – wybierz ten, dopasowany do twoich potrzeb

Na rynku istnieje szereg różnych modeli osuszaczy dedykowanych do różnych branż przemysłu. Wyróżniamy m.in.:

  • osuszacze membranowe,
  • osuszacze chłodnicze,
  • osuszacze adsorpcyjne.

Osuszacze membranowe są odpowiedzialne za redukcję pary wodnej z powietrza. Dzieje się tak z racji posiadania specjalnej membrany, której budulcem jest włókno polimerowe. Intensywność osuszania sprężonego powietrza może być dopasowana, dzięki możliwości regulacji ciśnienia przepływu sprężonego powietrza. Osuszacze membranowe wymagają posiadania bardzo precyzyjnych oraz efektywnie działających filtrów, które usytuowane są na wlocie powietrza.

Osuszacze chłodnicze działają na podobnej zasadzie jak ta, którą można zaobserwować podczas pracy chłodziarki. Układ wymienników pozwala na wytrącenie wody ze sprężonego powietrza na skutek jego schłodzenia. Osuszacze chłodnicze pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności sprężonego powietrza. Co ważne, w tego typu urządzeniach powietrze wlotowe może osiągać maksymalną temperaturę aż do ok. 55o Celsjusza, a ciśnieniowy punkt rosy wartości do +3 stopni Celsjusza.

Ostatnim modelem osuszaczy, jaki dostępny jest na rynku, jest osuszacz adsorpcyjny. Tutaj zastosowano dwa zbiorniki ciśnieniowe, przez które przechodzi sprężone powietrze. Są one wypełnione specjalną substancją, która pochłania wodę ze sprężonego powietrza. Absorbentem może być tlenek glinu lub żel krzemionkowy czy sito molekularne. Zbiorniki pracują naprzemiennie w dwóch cyklach – osuszania i regeneracji. W tym modelu osuszanie powietrza pozwala na minimalizację punktu rosy pary wodnej do -70o Celsjusza. Zakończenie danego cyklu wiąże się z tym, że absorbent zostaje poddany procesowi regeneracji – na zimno lub na gorąco. Działanie to odbywa się przy pomocy przepustu osuszonego powietrza. W ten prosty i skuteczny sposób, substancje absorbujące tracą nadmiar wilgoci, która jest odprowadzana na zewnątrz. Urządzenie wymaga systematycznej wymiany adsorbentu, ale nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ ogólnie osuszacz adsorpcyjny cechują niskie koszty utrzymania i serwisowania.

Separatory – skuteczne osuszanie sprężonego powietrza

Separatory cyklonowe są powszechnie stosowane do usuwania nadmiaru wilgoci ze sprężonego powietrza. Wykorzystywane są w pierwszym etapie jego uzdatniania, a ich działanie opiera się na całkowitej redukcji skroplin wodnych ze sprężonego powietrza. Zazwyczaj montowane są tuż za sprężarkami. Działanie to ma duże znaczenie, ponieważ w czasie pracy chłodnicy czy rurociągu pojawiają się skropliny wody, które są naturalnym efektem ubocznym w procesie schładzania sprężonego powietrza. Skropliny przedostające się do wnętrza instalacji mogą przyczynić się do awarii urządzeń.

Występują separatory cyklonowe w wersji standardowej z pływakowymi spustami kondensatu oraz te, w opcji premium – z elektronicznymi spustami kondensatu sterowanymi pojemnościowo lub czasowo. Dzięki temu, redukuje się możliwość strat ilości sprężonego powietrza.

Tego typu urządzenia cechuje duża skuteczność działania. Szacuje się, że separatory cyklonowe pochłaniają aż 99% cząsteczek wody o wielkości 10-50 mikronów. To bardzo ekonomiczne i wydajne urządzenia. Są przede wszystkim trwałe, nie ma tutaj potrzeby wymiany zużytych elementów, występują niskie straty ciśnienia, a spust kondensatu można dopasowywać względem czasu pracy danego urządzenia lub jego pojemności.

Osuszacze i separatory to bardzo istotne urządzenia z punktu widzenia procesu uzdatniania powietrza. Ich zastosowanie jest bardzo powszechne. Wiele zakładów przemysłowych masowo korzysta z prezentowanych rozwiązań, ponieważ pozwalają one na uniknięcie ryzyka awarii maszyn z powodu ich zawilgocenia.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza