LOADING

Type to search

Biznes Styl życia

Niewyprzedane letnie kolekcje? Co zrobić z nadwyżkami magazynowymi

Niewyprzedane letnie kolekcje produktów spędzają sen z powiek nie jednemu przedsiębiorcy. Najczęściej powstają w branży odzieżowej i obuwniczej, ale coraz częściej dotykają także innych gałęzi handlu. Co zrobić z nadwyżką towaru, która zalega w magazynie i tylko zwiększa koszty naszej działalności?

Sprzedaż stocków magazynowych

Towar zalegający w magazynie jest poważnym utrudnieniem. Nie dosyć, że zwiększają się koszty jego przechowywania, to na dodatek nie mamy miejsca na nowe produkty, firma nie może normalnie funkcjonować, produkcja zwalnia, a nasz biznes tkwi w martwym punkcie. Często jesteśmy zmuszeni do wynajęcia dodatkowego magazynu, a taka decyzja może poważnie obciążyć budżet naszego przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć, warto pomyśleć o sprzedaży stocków magazynowych. Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, które trudnią się tego typu działalnością i chętnie odkupią od nas zalegający towar, a nawet zajmą się jego transportem. Konkurencja jest ogromna, a sprzedać można praktycznie każdego rodzaju towar, zaczynając od kosmetyków, po odzież, obuwie, artykuły gospodarstwa domowego, na książkach i środkach czystości kończąc. Sprzedaż stocków magazynowych może okazać się bardzo dobrą inwestycją, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiednią ofertę.

Skup stocków magazynowych – czy to się opłaca?

Można zadać sobie pytanie, jaki interes ma firma, która kupuje od nas niewyprzedane końcówki towaru, skoro my sami nie mogliśmy się ich pozbyć? Przedsiębiorstwa, które prowadzą skup towarów wiedzą, jak nim zarządzać, potrafią tak dopasować sposób dystrybucji, aby znaleźć odbiorcę w danej branży, sprzedać towar za okazyjną cenę i jeszcze na tym zyskać. Sprzedaż nadwyżek to transakcja korzystna dla obu stron. Warto podkreślić jednak, że skup dotyczy tylko i wyłącznie ilości hurtowych.

Ile można na tym zarobić?

To, jak wiele zarobimy, sprzedając towar zalegający w magazynie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma rodzaj produktów. Jeśli są to rzeczy, które wpisują się w aktualne trendy modowe, są popularne, cieszą się dużym zainteresowaniem, to zdecydowanie łatwiej znaleźć na nie odbiorców. W tym przypadku, sprzedając nadwyżki tych produktów, z pewnością dostaniemy za nie wyższą cenę. Najlepiej sprzedają się produkty markowe, nawet jeśli dotknięte są drobnymi wadami fabrycznymi czy niską jakością. Zdecydowanie trudniej znaleźć odbiorców na towary uszkodzone, wadliwe. W tym przypadku sprzedaż stocków magazynowych może być dla nas zdecydowanie mniej opłacalna.

A może jest jakieś inne rozwiązanie?

Zalegający w magazynie towar można również sprzedać w specjalnie do tego przeznaczonych punktach tzw. outletach. Produkty oferowane w takich sklepach są o wiele tańsze niż w punktach prowadzących stałą sprzedaż najnowszych kolekcji. W związku z tym łatwiej znaleźć na nie odbiorców. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zainwestowania dodatkowych środków na otwarcie i utrzymanie punktu z końcówkami serii. Prowadzenie tego typu działalności może okazać się zupełnie nieopłacalne i wiąże się z bardzo dużym ryzykiem inwestycyjnym. Zdarza się i tak, że zarobek płynący ze sprzedaży towarów o znacznie obniżonych cenach nie wystarczy nawet na podstawowe opłaty związane z użytkowaniem lokalu.

Sprzedaż stocków magazynowych to wygodny i sprawdzony sposób na pozbycie się towaru zalegającego w magazynie. Przy wyborze odpowiedniej firmy skupującej nadwyżki produktów jesteśmy w stanie sporo zarobić na takiej transakcji, a na dodatek zapewniamy naszej firmie płynny rozwój.

Zobacz również