LOADING

Type to search

Biznes

Jak zwiększyć pojemność magazynu?

Handel to podstawa światowej gospodarki. Stanowi ważny element ewolucji gatunku ludzkiego, towarzyszy ludziom od zarania. Każdy z nas każdego dnia korzysta z usług, dokonuje zakupu towarów. Klienci obserwują tylko końcową fazę wędrówki produktów, lecz co się z nimi dzieje, zanim dotrą one do naszych rąk?

Uświadomienie sobie ogromu przedsięwzięcia, jakim jest światowy handel będzie dobrym początkiem dla każdego, kto chciałby zacząć się zajmować tą dziedziną. Przypomina ona sieć zależności między różnymi podmiotami i tylko dzięki ich harmonijnej współpracy świat jest w stanie udźwignąć ciężar popytu na wszelkiego rodzaju produkty na całym globie. Każdy z etapów od wytwarzania do sprzedaży oraz niezbędna do obsługi każdego z nich armia ludzi to tak naprawdę system świetnie współgrających ze sobą elementów stworzony po to, by każdego dnia dostarczać nam wysokiej jakości produkty z całego świata.

Za mało miejsca w magazynie?

Współcześnie coraz mocniej widoczny jest problem ograniczonej ilości powierzchni użytkowej. Wraz ze wzrostem liczby ludności wzrasta zapotrzebowanie na towary, lecz nie rośnie ilość miejsca, która niezbędna jest do ich przechowywania. W związku z tym koszty zakupu i eksploatacji ziemi są coraz większe, co może wpłynąć na cenę oraz jakość towaru. Nie dziwi więc fakt, iż producenci zmuszeni są do szukania coraz lepszych rozwiązań dotyczących zagospodarowania należącej do nich przestrzeni tak, by obniżyć koszty, a na końcowym etapie móc zaoferować klientowi produkt w atrakcyjnej, konkurencyjnej cenie bez konieczności stosowania np. tańszych materiałów lub obniżania płac pracownikom.

Jakie rozwiązania stosować?

Dobre rozwiązania to te najprostsze – wszystko zależy od sposobu wykorzystania przestrzeni magazynowej. W tego typu działalności bardzo ważna jest ergonomia pracy oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa, więc szczególną wagę przywiązać powinno się do sposobu przechowywania hurtowej ilości towarów. Przydatne okazać się mogą tutaj dwa proste, ale niezwykłe rozwiązania. Pierwsze z nich to regały magazynowe wysokiego składowania, które umożliwiają tworzenie bardzo wysokich (nawet kilkunastometrowych) konstrukcji. Dzięki nim oszczędzamy miejsce na podłodze – towary składowane są w pionie. Regały takie są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia, są też odporne na uszkodzenia wewnętrzne. Przystosowane do obsługi przez wózki widłowe i podnośniki są świetnym sposobem na oszczędzenie ograniczonej przestrzeni. Drugim rozwiązaniem są mobilne regały paletowe. Jest to wydajny system rozmieszczenia regałów w dużym zagęszczeniu. Umieszczenie konstrukcji na przesuwnych podstawach pozwala na otwieranie korytarza roboczego w miejscu, w którym go aktualnie potrzebujemy, podczas gdy konwencjonalne regały paletowe wymagają stałego korytarza między każdym z nich. Jest to więc wysoce wydajny sposób składowania, szczególnie przydatny w miejscach, w których powierzchnia magazynowa stanowi duży procent inwestycji – w chłodniach czy mroźniach.

Zobacz również