LOADING

Type to search

Biznes

Eksport do Chin – jak zorganizować

Wymiana handlowa pomiędzy Europą a Azją rozwija się coraz bardziej dynamicznie, a zapotrzebowanie Chin na polskie produkty rośnie. Najczęściej importowane przez Chiny towary to wyroby papiernicze, urządzenia mechaniczne a coraz częściej również produkty rolne i spożywcze. Obszary współpracy pomiędzy Europą a Azją nieustannie się poszerzają, a sprzyja temu rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku. Jak zorganizować eksport do Chin i na co zwrócić uwagę?

Polska partnerem handlowym dla Chin

Chiny to największy azjatycki partner handlowy dla Polski, a nasze wzajemne stosunki gospodarcze nieustannie się rozwijają. Chociaż wydawałoby się, że jest to kraj wypełniony towarami różnego rodzaju i ciężko szukać tam odbiorców, jest wręcz przeciwnie. Jako kraj z największą liczbą mieszkańców na świecie ma za zadanie zaspokoić ich wyjątkowo duże potrzeby, dlatego też wymaga importu zagranicznych towarów.

Najczęściej eksportowane towary z Polski to papier, tektura i inne wyroby papiernicze. Chiny importują papier ze względu na małą ilość drzew i niskie zaangażowanie w recycling. Chiński eksport rozwija się bardzo dynamicznie, a tym samym pochłania olbrzymią ilość opakowań potrzebnych do wysyłki towarów. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest wytwarzanie pudełek na miejscu z importowanych półproduktów niż kupowanie gotowych kartonów.

Chiny poszukują nowoczesnych rozwiązań i zaawansowanych technologicznie produktów, dlatego innowacyjne maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektryczny stanowią doskonały towar eksportowy. Coraz bardziej popularne są również materiały budowlane, chemia przemysłowa i tworzywa sztuczne. Niesamowicie rozwinęło się także zapotrzebowanie na polskie produkty rolne i spożywcze a polska czekolada jest wysoko ceniona przez chińskich konsumentów. Mocno wzrasta również zainteresowanie polskimi częściami samochodowymi oraz akcesoriami do ich produkcji, a także akumulatorami. Małe i średnie firmy produkujące kosmetyki, meble czy biżuterię mogą również znaleźć swoich odbiorców w Chinach.

Formalności krok po kroku

Posiadając towar, który chcemy eksportować do Chin, należy przede wszystkim zdobyć odbiorcę zainteresowanego naszymi artykułami. Najlepszym sposobem promocji jest aktywny udział w chińskich targach, wystawach bądź seminariach handlowych. Można również skorzystać z pomocy instytucji wspierających promocję polskiego eksportu. Cały proces promocji i poszukiwania kontaktów biznesowych można przeprowadzić samemu bądź skorzystać z usług firm konsultingowych, które pomagają w zdobyciu zagranicznych kontrahentów, badając rynek i szukając niszy.

Po nawiązaniu kontaktów handlowych i zdobyciu zainteresowanego naszymi artykułami odbiorcy, należy ustalić wszystkie szczegóły zawieranej umowy biznesowej. Istotne jest ustalenie szczegółów dostawy towarów uwzględniając międzynarodowe reguły handlu. Należy zadecydować, kto zajmuje się odprawami celnymi, organizacją transportu a kto ponosi koszty finansowe z tego tytułu. Warto również skorzystać z form zabezpieczenia płatności w handlu zagranicznym oferowanych przez banki, aby uniknąć wyłudzenia.

Jeśli odprawa celna leży po naszej stronie, musimy zorientować się, jakich dokładnie dokumentów wymaga od nas kupujący. Niektóre towary wymagają dodatkowych poświadczeń, jak np. świadectwo pochodzenia towaru. W przypadku towarów spożywczych takich jak mięso, mleko, karmy, wymagane jest przedstawienie świadectwa weterynaryjnego a w przypadku roślin i produktów roślinnych – świadectwa fitosanitarnego.

Przewożony towar musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie uległ zniszczeniu podczas transportu. Bez względu na to, czy wybierzemy transport drogą lądową, morską czy powietrzną, należy przygotować ładunek uwzględniając również ewentualną konieczność wielokrotnego przeładunku. Najwygodniejszym rozwiązaniem do przewożenia towarów są stalowe kontenery, gdyż w ich przypadku nie ma konieczności przeładunku, jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszych produktów.

Wygodnym sposobem na transport towarów do Chin jest skorzystanie z Nowego Jedwabnego Szlaku. Spedycja kolejowa oparta o ekspresowe pociągi towarowe oraz centra multimodalne to rozwiązanie skuteczne, szybkie i korzystne cenowo.  Doskonale sprawdza się do przewozu zarówno elektroniki, jak i artykułów spożywczych czy półproduktów koniecznych do produkcji opakowań papierowych.

Organizując wysyłkę towarów warto skorzystać z usług firm zajmujących się spedycją międzynarodową. To doświadczeni specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy pomogą nam wybrać odpowiedni środek transportu i dopasują ofertę do naszych indywidualnych potrzeb.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa