LOADING

Type to search

Biznes Dom i ogród

Ekspert kredytowy vs doradca kredytowy – która nazwa jest poprawna?

Doradca kredytowy to osoba, która pomaga swojemu klientowi podczas organizacji kredytu hipotecznego. Zajmuje się przedstawieniem najlepszych ofert i szczegółowo wyjaśnia wszystkie aspekty każdej z nich. Jak się jednak okazuje, termin ten jest niepoprawny, a ktoś taki jak doradca kredytowy praktycznie nie funkcjonuje obecnie na polskim rynku. Jego miejsce zajął bowiem ekspert kredytowy. Jaka jest pomiędzy nimi różnica i skąd to całe zamieszanie z nazewnictwem? Jaki wpływ miała na to ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami z dnia 23 marca 2017 r.? Który z tych terminów jest poprawny i należy go używać? W tym artykule postaram się wszystko wyjaśnić.

Kim jest ekspert kredytowy? 

Ekspert kredytowy jest pracownikiem firmy, która zajmuje się pośrednictwem kredytowym. Wszystkie agencje tego typu mają podpisane umowy z podmiotami udzielającymi kredytów, czyli bankami. Na mocy tych umów, banki wypłacają firmą pośredniczącym prowizję od każdego zrealizowanego kredytu. Korzyścią klienta z usług eksperta kredytowego jest więc to, że są one dla niego całkowicie darmowe. Całość kosztów wynagrodzenia pokrywa bowiem bank udzielający danego kredytu.

Oprócz tego eksperci kredytowi dysponują szeroką gamą narzędzi, dzięki którym są w stanie świadczyć usługi bardziej kompleksowo. Zaliczają się do nich na przykład kalkulatory bankowe lub informacje na temat aktualnego statusu wniosku. Dostęp do udogodnień tego typu wynika z umowy podpisanej z bankiem.

Doradca kredytowy, czyli kto? 

Doradca kredytowy z pozoru świadczy takie same usługi jak ekspert kredytowy, jednak jest pomiędzy nimi kilka zasadniczych różnic. Najważniejszą z nich jest to, że doradca kredytowy nie ma podpisanej umowy z żadnym bankiem. W związku z tym wszystkie koszty jego pracy muszą zostać pokryte bezpośrednio z kieszeni klienta. Z tego samego powodu, doradca kredytowy nie ma również dostępu do narzędzi, z których w swojej pracy może korzystać ekspert kredytowy.

Dlaczego na rynku funkcjonują wyłącznie eksperci kredytowi? 

Doradca kredytowy to w realiach polskiego rynku określenie potoczne, które tak naprawdę oznacza eksperta kredytowego. Według obecnie obowiązującej ustawy doradca to podmiot, który:

  • nie może otrzymywać od kredytodawcy prowizji i wynagrodzeń,
  • nie może być powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego.

Ustawa sprawia, że żaden podmiot na polskim rynku nie jest w stanie spełnić obu tych warunków jednocześnie. Wynika więc z tego jasno, że w świetle tejże ustawy ktoś taki jak doradca kredytowy nie ma prawa istnieć. Skąd więc wzięło się  całe zamieszanie związane z nazewnictwem?

Otóż przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami w dniu 23 marca 2017 roku, eksperci kredytowi mogli funkcjonować jako doradcy kredytowi. Po regulacjach wprowadzonych przez ww. ustawę konieczne było przemianowanie. Od tamtej pory jedynym w pełni poprawnym i funkcjonującym na polskim rynku określeniem jest ekspert kredytowy.

Mateusz Dyrda – Ekspert Kredytowy