LOADING

Type to search

Biznes

Drogi tymczasowe z płyt – kiedy są wykonywane?

Z roku na rok na popularności zyskują drogi tymczasowe wykonywane z płyt betonowych bądź aluminiowych. Znakomicie sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie przez jakiś czas wymagane jest wytrzymałe podłoże dla pojazdów (maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych, aut osobowych itp.). Maksymalne bezpieczeństwo gwarantują zwłaszcza wersje jednokierunkowe o szerokości 4 metry.

Idealne rozwiązanie na placach budowy

Drogi tymczasowe z płyt są powszechnie wykorzystywane podczas wznoszenia domów jednorodzinnych, obiektów przemysłowych czy budynków użyteczności publicznej. Gwarantują bowiem płynny transport, ułatwiając dostarczanie niezbędnych materiałów i wywożenie piasku lub gruzu. Przy okazji przyspieszają tempo prowadzonych prac, niwelują ilość uciążliwego błota i ograniczają niszczenie gruntu. Zazwyczaj kładzie się je bezpośrednio po ogrodzeniu placu budowy oraz uzbrojeniu go w elementarne instalacje. Ze względów bezpieczeństwa nie mogą być zlokalizowane zbyt blisko rusztowań, składowisk materiałów ani miejsc, gdzie robotnicy intensywnie realizują swoje obowiązki. Do tworzenia dróg tymczasowych używane są najczęściej płyty betonowe, ponieważ wykazują ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia punktowe i szkodliwe czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg, promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury). Ciekawą alternatywę stanowią płyty aluminiowe, które świetnie łączą w sobie lekkość ze sporą wytrzymałością.

Nawierzchnie o uniwersalnym charakterze 

Jedną z głównych zalet dróg tymczasowych jest to, że powalają na bezproblemowe kreowanie ciągów komunikacyjnych na terenach słabo utwardzonych – np. podmokłych lub piaszczystych. Poza tym są zaskakująco przyczepne, stosunkowo łatwe w demontażu i neutralne dla środowiska naturalnego. Z powodu wymienionych właściwości doskonale spisują się nie tylko na placach budowy, ale również przy wyznaczaniu:

  • parkingów publicznych i prywatnych
  • składów do przechowywania rozmaitych towarów
  • przestrzeni dla ruchu uczestników koncertów plenerowych i innych wydarzeń masowych

Jak by tego było mało, mogą z powodzeniem pełnić rolę szlaków dojazdowych dla sprzętu wojskowego, tras wewnętrznych w kopalniach i na farmach wiatrowych, podjazdów do wywozu drewna z lasu, a nawet platform roboczych. Na koniec warto podkreślić, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wynajem płyt na drogi tymczasowe, gdyż pozwala to zaoszczędzić całkiem sporo środków finansowych (brak konieczności samodzielnego magazynowania i transportowania).