LOADING

Type to search

Zdrowie

Ukruszył mi się ząb – co dalej?

Zęby mogą ukruszyć się w wielu sytuacjach, najczęściej jest to spowodowane urazami mechanicznymi, mają one miejsce często podczas wypadków komunikacyjnych, upadków oraz w przypadku konsumpcji bardzo twardych pokarmów, w momencie kiedy szkliwo jest osłabione. Jakie mogą być przyczyny osłabienia szkliwa? Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwą dietą lub brakiem odpowiedniej higieny. Powoduje to degradacje szkliwa, które podczas zmniejszonej odporności jest bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.

Postępowanie po ukruszeniu

Najważniejsze po ukruszenie zęba jest udanie się do gabinetu stomatologicznego w celu oceny uszkodzeń oraz wdrożenia leczenia. Dlaczego jest to tak ważne? Przez uszkodzone szkliwo w zębie możliwe jest powstawanie kolejnych powikłań. Jednym z nich będzie chociażby rozwój próchnicy. Ząb bez warstwy ochronnej jaką zapewnia szkliwo, będzie bardzo podatny na rozwój szkodliwych bakterii. Istotne jest również ustalenie, z jakiego powodu doszło do uszkodzenia. Dlaczego? Ząb może uszkodzić się w sposób mechaniczny podczas silnego uderzenia. Możliwe jednak, że ukruszenie zostało spowodowane współistniejącymi problemami stomatologicznymi, które muszą zostać zdiagnozowane, ponieważ nieleczone powodować będą kolejne nawracające problemy. Do kogo udać się na leczenie? Odpowiednią osobą będzie stomatolog, np. stomatolog w Piasecznie.

Metody leczenia

Metody leczenia ukruszonego zęba są bardzo liczne i ich wybór zależy zarówno od preferencji pacjenta, jak i jego możliwości finansowych, znaczenie będą mieć również ewentualne współistniejące problemy stomatologiczne. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest spiłowanie ukruszonego zęba i zastosowanie odpowiedniego wypełnienia w celu zabezpieczenia miejsca ubytku. Stosowane są również np. korony zębowe, będą one jednak znacznie większym wydatkiem.

Samodzielne leczenie

Wiele osób może zastanawiać się, nad próbami samodzielnego leczenia ukruszonego zęba, to ważne, by pod żadnym pozorem nie podejmować takich prób. Dlaczego? Uszkodzone szkliwo wymaga profesjonalnej naprawy i diagnozy, z tego powodu, próby jego naprawy w warunkach domowych mogą skutkować pogłębieniem problemu. W jakich miejscach można wyleczyć ukruszony ząb? Większość gabinetów stomatologicznych przeprowadza profesjonalne leczenie protetyczne z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

Jak widać, leczenie ukruszonego zęba nie jest problematyczne ani skomplikowane, to o czym należy pamiętać, to szybkie i zdecydowane działanie.