LOADING

Type to search

Zdrowie

Terapia ozonowa – przebieg zabiegu, efekty i przeciwskazania

Terapia ozonowa to nowoczesna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia różnych schorzeń. Cechuje się niewielką ilością przeciwwskazań i efektywnie pomaga w walce z chorobami. Sprawdźmy więc efekty ozonoterapii, oraz ewentualne przeciwwskazania.

Co to jest terapia ozonowa?

Terapia ozonowa to metoda leczenia, w której wykorzystuje się ozon – trójcząsteczkową formę tlenu, o zabójczych właściwościach dla bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów. Działa również przeciwzapalnie, stymuluje regenerację tkanek, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia przemianę materii w komórkach.

Jak przebiega zabieg ozonoterapii?

Ozonowanie krwi

Jednym z najbardziej popularnych sposobów stosowania ozonoterapii jest ozonowanie krwi, zwane również autohemotransfuzją ozonową. Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta, wymieszaniu jej z ozonem i wstrzyknięciu z powrotem do organizmu. W ten sposób ozon wprowadzany jest do układu krwionośnego, wpływając na bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Pozostałe metody ozonoterapii

Oprócz ozonowania krwi, ozonoterapia może być stosowana również w postaci zastrzyków domięśniowych, podskórnych, dożylne, działania mieszanki tlenowo-ozonowej na skórę oraz hiperbarycznej terapii ozonowej. Wybór metody zależy od schorzenia, jego zaawansowania oraz aktualnego stanu pacjenta.

Efekty terapii ozonowej w leczeniu różnych schorzeń

Terapia ozonowa przynosi znaczące efekty w leczeniu szerokiej gamy schorzeń. Pomaga pacjentom cierpiącym na zwyrodnienia stawów czy reumatyzm, a także przynosi ulgę w przypadku różnorodnych chorób skórnych, takich jak trądzik, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Zastosowanie tej metody przyspiesza gojenie się ran, odleżyn i owrzodzeń.

Ponadto terapia ozonowa wykazuje pozytywne działanie w przypadku zaburzeń krążenia, cukrzycy, a także zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych. Jest także stosowana w walce z cellulitem, eliminacją lokalnych złogów tłuszczu, a także w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry.

Jakie są przeciwwskazania do terapii ozonowej?

Terapia ozonowa jest z reguły zabiegiem bezpiecznym, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem leczenia. Należy do nich:

  • nadwrażliwość na ozon,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • ostre niewydolności kardiologiczne, oddechowe, wątrobowe lub nerkowe,
  • choroby tarczycy z nadczynnością,
  • ciąża,
  • nowotwory złośliwe,
  • niedobory enzymów przeciwutleniających, takich jak glutation,
  • niedawno przeprowadzony przeszczep organów.

W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania ozonoterapii warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje, czy terapia będzie odpowiednia.

Ozonoterapia jest nowoczesną, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia różnych schorzeń. Przebieg zabiegu może różnić się w zależności od metody stosowania, jednak najbardziej popularna jest ozonowanie krwi. Efekty terapii są znaczące i pomagają w walce z wieloma dolegliwościami. Przeciwwskazania do ozonoterapii są stosunkowo nieliczne, ale przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem w celu uniknięcia ewentualnych powikłań.