LOADING

Type to search

Zdrowie

Sauna na podczerwień – czym się wyróżnia jej działanie?

Sauna na podczerwień zyskuje coraz większą popularność. Wpływa relaksująco oraz leczniczo na organizm człowieka. Seanse w niej są przyjemne oraz nie powodują uczucia dyskomfortu. Mogą z niej korzystać także osoby, którym nie są zalecane wizyty w saunach parowych oraz fińskich. Czym jeszcze wyróżnia się sauna na podczerwień?

Czym jest i jak działa sauna na podczerwień?

Sauna na podczerwień (nazywana także jako sauna infrared) od innych typów saun suchych różni się energią emitowanej przez nią podczerwieni. Poprzez wykorzystanie promienników kwarcowych, których zadaniem jest emitowanie różnej długości fal podczerwonych, sauna infrared bezpośrednio ogrzewa ciało a nie powietrze w całym pomieszczeniu. Sauny infrared emitują kilka rodzajów promieniowania podczerwonego:

– promieniowanie krótkofalowe (IR-A),

– promieniowanie średniofalowe (IR-B) docierające do skóry właściwej,

– promieniowanie długofalowe (IR-C) wnikające w głąb organizmu.

Temperatura w saunie na podczerwień waha się w granicach od 30 do 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie występuje w niej zjawisko gorącego powietrza. Nie obciąża tak mocno organizmu jak tradycyjne sauny suche i stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z kąpieli w saunie ale z powodów zdrowotnych nie mogą korzystać z innych typów saun.

Jak korzystać z sauny na podczerwień?

Standardowa wizyta (jeden seans) w saunie na podczerwień powinien trwać od 15 do 30 minut. Przed wizytą nie należy spożywać alkoholu oraz tłustych i obfitych posiłków. Do pomieszczenia nie należy wchodzić w strojach kąpielowych. Zaleca się seanse nago lub ewentualnie dla komfortu skorzystanie z bawełnianego ręcznika. Ważne jest także dokładne oczyszczenie całego ciała, tak aby nie było na nim jakichkolwiek balsamów, kremów czy oliwek.

Seanse w saunie infrared można powtarzać nawet 3-4 razy w tygodniu. Sauna w Warszawie, a dokładnie korzystanie z sauny infrared cieszy się coraz większą popularnością niezależnie od wieku. Po zakończonym seansie zaleca się kilkunastominutowy odpoczynek oraz uzupełnienie płynów. Zaleca się picie niewielkimi łykami soków warzywnych lub niegazowanej wody. Po upływie czasu na odpoczynek należy wziąć letni prysznic, który podtrzyma rozluźniające i relaksujące działanie seansu w saunie.

Dla kogo seanse w saunie infrared?

Sauna w Warszawie polecana jest przede wszystkim osobom, które chcą pozbyć się toksyn z organizmu, rozluźnić napięte mięśnie oraz zrelaksować się. Zalety seansów docenią wszyscy Ci, którzy zmagają się z takimi schorzeniami jak stany pourazowe narządu ruchu, bóle kręgosłupa czy bóle stawowe. Wizyty w saunie na podczerwień polecane są także w przypadku chorób o podłożu reumatycznym oraz podczas leczenia odleżyn, oparzeń czy hemoroidów.

Zalety korzystania z sauny na podczerwień

Regularne korzystanie z sauny na podczerwień pozwala na dokładne odprężenie ciała, ukojenie nerwów oraz poprawienie samopoczucia. Przyspiesza ona przemianę materii oraz wpływa na redukcję cellulitu. Po wizycie w saunie infrared skóra będzie napięta, stanie się bardziej elastyczna oraz gładka.

Sauna na podczerwień wpływa też korzystnie na leczenie dolegliwości bólowych. Sprawdzi się u większości osób, które zmagają się z chorobami stawów, kontuzjami oraz bólem mięśni i pleców.

Seanse w saunie na podczerwień są nie tylko korzystne dla duszy ale też dla całego ciała. Regularne wizyty w saunie pozwolą na wyciszenie się, pozbycie się napięcia mięśniowego oraz rozmaitych dolegliwości bólowych.