LOADING

Type to search

Zdrowie

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy, jak i dlaczego?

Pierwsza wizyta u dentysty to niezwykle ważny moment zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. W głównej mierze to od niej może bowiem zależeć późniejsze ogólne nastawienie człowieka do usług świadczonych przez stomatologów. Zapewne wpłynie to również na wykształcenie nawyków higienicznych związanych z dbałością o jamę ustną. Zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie…” pierwsza wizyta powinna odbyć się w pierwszych latach życia dziecka i mieć charakter profilaktyczny. Optymalnym momentem, w którym dentysta dziecięcy powinien obejrzeć jamę ustną, jest pojawienie się pierwszego zęba.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty?

Podczas pierwszej wizyty u dentysty ogromną rolę odgrywa właściwe przygotowanie. Jest to zadanie dla rodziców, którzy powinni pokazać dziecku, że stomatologa nie trzeba się bać, a codzienne dbanie o zęby to przyjemność, a nie przykra konieczność. Istotne jest, aby nie przenosić na dziecko własnych lęków, ponieważ prawdopodobnie przejmie ono nasze odczucia. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie wokół pierwszej wizyty ciekawej historii – kamerki zaglądają w zęby i sprawdzają, co w nich jest, magiczna lampa dostrzega rzeczy niewidzialne gołym okiem, a dentysta dziecięcy jest czarodziejem, dzięki któremu zęby są zdrowe. Ponadto można zaaranżować w domu mały gabinet dentystyczny, gdzie w rolę dentysty wcieli się dziecko, a jego pacjentami będą ukochane misie. W ten sposób możemy nieco zafascynować malucha i sprawić, że będzie on z pewną niecierpliwością oczekiwał na wizytę u stomatologa.

Kiedy po raz pierwszy pójść z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta powinna odbyć się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka, czyli wtedy, gdy pojawiają się pierwsze zęby. Stomatolog dziecięcy może bowiem wyłapać pierwsze nieprawidłowości pojawiające się w obrębie jamy ustnej. Należy podkreślić, że właściwe dbanie o uzębienie mleczne i zapobieganie ich przedwczesnej utracie jest kluczowe dla późniejszego zdrowia zębów stałych. Należy jak najwcześniej zacząć wyrabiać w dziecku nawyk regularnych wizyt kontrolnych, gdyż pozwoli zapobiec m.in. powstawaniu próchnicy.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyty u dentysty w głównej mierze ma na celu oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz przebiegiem badania jamy ustnej. Należy pamiętać, że pedodoncja to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie chorobom zębów. Jest to również świetna okazja do rozmowy rodzica ze stomatologiem na temat dbania o higienę jamy ustnej. Zapewne pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tematu ząbkowania czy odpowiedniego doboru smoczków oraz butelek. W trakcie trwania takiej konsultacji można dowiedzieć się również jakich szczoteczek i past używać, jaki wpływ ma dieta dziecka na stan jego uzębienia oraz innych, kluczowych dla zdrowia jamy ustnej kwestii. Najprawdopodobniej maluch podczas pierwszej wizyty nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, gdzie jest i co robi dentysta. Niemniej jednak może sobie wyrobić pozytywne odczucia związane z tym miejscem. Dzięki temu nie będzie obawiało się kolejnych wizyt.

Badanie jamy ustnej dziecka podczas pierwszej wizyty nie będzie długie. Jest ono jednak niezbędne do oceny jej stanu i ewentualnego wychwycenia pierwszych oznak próchnicy (np. niemowlęta mogą mieć tzw. próchnicę butelkową spowodowaną niewłaściwym sposobem karmienia). W trakcie jego trwania maluch może siedzieć na kolanach rodzica. Jeśli stomatolog dziecięcy dostrzeże niepokojące objawy, to od razu może przejść do leczenia zębów, dzięki czemu zapobiegnie pogłębianiu się schorzenia.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego to ważny krok do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Należy jednak pamiętać, aby regularnie co 3-6 miesięcy udawać się na wizyty kontrolne.