LOADING

Type to search

Zdrowie

Nawracające infekcje intymne – przyczyny

Nawracające infekcje intymne to powszechnie występujący problem, który dotyka kobiet w różnym wieku. Pojawiające się dolegliwości mogą znacząco pogorszyć komfort życia, dlatego warto dowiedzieć się, jak się ich pozbyć. Żeby to zrobić, trzeba wcześniej poznać najczęstsze przyczyny infekcji. Zdobycie takiej wiedzy pozwoli podjąć skuteczne działania zapobiegające nawrotom choroby.

Co wywołuje infekcje intymne i jakie są ich objawy

W pochwie zdrowej kobiety znajdują się duże ilości dobroczynnych bakterii z grupy Lactobacillus. Bakterie te nazywane są również pałeczkami kwasu mlekowego. Ich obecność sprawia, że pochwa ma kwaśny odczyn pH, co stanowi skuteczne zabezpieczenie przed infekcjami intymnymi. W przypadku zmniejszenia się ilości dobroczynnych bakterii dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej i rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych wywołujących różnego rodzaju dolegliwości. Za pojawienie się infekcji intymnych mogą być odpowiedzialne bakterie lub grzyby. Do najczęściej występujących objawów zaliczyć należy swędzenie, suchość i pieczenie pochwy. Wiele kobiet skarży się również na zaczerwienienie sromu, bolesność przy stosunkach płciowych, a także podrażnienia spowodowane niewystarczającym nawilżeniem ścian pochwy.

Suchość pochwy jako źródło infekcji intymnych

Co ciekawe uczucie suchości w pochwie może być zarówno objawem infekcji, jak i przyczyną jej powstawania. Śluz występujący w kobiecej pochwie chroni przed wnikaniem do jej wnętrza szkodliwych patogenów. Kiedy jego ilość jest niewystarczająca, nabłonek pochwy staje się cienki i podatny na krwawiące mikropęknięcia, przez które wnikają bakterie i grzyby wywołujące stan zapalny. Za wywarzanie prawidłowej ilości śluzu odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe nazywane estrogenami. Nagły spadek ich stężenia może doprowadzić do suchości pochwy oraz infekcji intymnych. Do zaburzeń hormonalnych dochodzi najczęściej w okresie menopauzy, ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Suchość pochwy to przypadłość, która dotyka również kobiety narażone na przewlekły stres, cierpiące na depresję, cukrzycę lub astmę. Chorobę wywołać mogą także środki antykoncepcyjne. W przypadku wystąpienia dolegliwości warto odwiedzić gabinet ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W sprzedaży dostępne są również globulki dopochwowe na suchość pochwy bez recepty zawierające kwas mlekowy, który pomaga odbudować florę bakteryjną w pochwie.

Inne przyczyny infekcji intymnych

Istnieje również wiele innych przyczyn powodujących nawracanie infekcji intymnych. Do zmniejszenia się ilości bakterii Lactobacillus w pochwie bardzo często dochodzi podczas przyjmowania antybiotyków, które zabijają zarówno patogeny, jak i dobroczynne bakterie. Za nawroty choroby odpowiedzialne mogą być także częste kontakty płciowe z różnymi partnerami i brak stosowania prezerwatyw. W przypadku częstych nawrotów warto zwrócić uwagę na higienę osobistą. Stosowanie bawełnianej bielizny ułatwia przepływ powietrza i skutecznie chroni przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Wskazane jest również korzystanie z płynów do mycia okolic intymnych zawierających składniki sprzyjające odbudowie flory bakteryjnej.

Podsumowanie

Nawracające infekcje intymne mogą powodować dyskomfort i znacząco obniżać komfort życia kobiet. W celu pozbycia się problemu należy prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o higienę i stosować preparaty pomagające utrzymywać odpowiednie nawilżenie pochwy. Jeśli takie działania nie przyniosą pożądanego rezultatu, warto zbadać poziom estrogenów i w razie potrzeby wdrożyć leczenie farmakologiczne.