LOADING

Type to search

Zdrowie

Nauka języków opóźnia chorobę Alzheimera

W ciągu ostatnich dekad utrwaliło się przekonanie, że osoby posługujące się płynnie dwoma lub więcej językami radzą sobie lepiej w czynnościach kognitywnych. Szybsze rozwiązywanie problemów, wyłapywanie sprzecznych informacji i filtrowanie danych idzie lepiej multilingwistom ze względu na zmiany w obszarze mózgu aktywne podczas nauki języków.

Według dwóch niezależnych linii badań, bycie poliglotą jest związane ze wzrostem objętości szarej materii lub gęstości w obszarach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze. Plastyczność mózgu sprawia, że obszary pobudzone podczas poszczególnych procesów zachowują się podobnie do mięśni zmuszonych do wysiłku – umacniają się i zwiększają wydolność.

W 2012 roku Ellen Bialystock, kanadyjska profesor i naukowiec przeegzaminowała prześwietlenia mózgu czterdziestu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. W badaniu wzięły udział osoby w tym samym wieku i w tym samym stadium zaawansowania choroby. Wszyscy wykazywali te same symptomy, różniła ich jedynie płeć i… ilość języków jakimi się posługują. Część pacjentów znała tylko język ojczysty, pozostali dwa lub więcej.

Po przestudiowaniu prześwietleń doktor Bialystock doszła do zdumiewających wniosków. Alzheimer powoduje obumieranie neuronów i degenereację tkanek zewnętrznych warstw mózgowych. Prześwietlenia multilingwistów wykazały dwukrotnie bardziej zaawansowane zniszczenia, niż monolingwistów. Pomimo tego, że w istocie byli w dalszym stadium choroby, radzili sobie podczas testów kognitywnych tak samo dobrze jak pozostali. Prawdopodobnie dzięki rejonom mózgu wzmocnionym nauką języków obcych, schorzenie dawało opóźnione i łagodniejsze symptomy.

Profesor Bialystock powtórzyła badania na nowej grupie 211 pacjentów. I tym razem okazało się, że w stosunku do zniszczeń neurologicznych, multilingwiści zaczęli przejawiać symptomy choroby o ponad pięć lat później niż monolingwiści.

Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z nauki języków obcych, warto więc zatem wziąć pod uwagę również inne dobrodziejstwa związane z byciem poliglotą.