LOADING

Type to search

Zdrowie

Jakie badanie obejmuje diagnostyka niepłodności?

O niepłodności można mówić wtedy, gdy pomimo tego, że partnerzy nie stosują antykoncepcji i regularnie współżyją, nie dochodzi do zapłodnienia, a taki stan rzeczy utrzymuje się przynajmniej przez rok. W takim przypadku, by znaleźć przyczynę, należy wykonać szereg badań, którym powinno poddać się oboje partnerzy. Powody niepłodności mogą być zróżnicowane podłoże. Poznanie powodu pozwoli podjąć odpowiednie kroki w walce o upragnioną ciążę. 

Niepłodność – jakie są jej przyczyny?

Jeżeli para stara się o potomstwo przynajmniej przez rok, a przy tym nie stosuje żadnej antykoncepcji i współżyje regularnie (przynajmniej 3-4 razy w tygodniu), a ich starania nie przynoszą rezultatu, wówczas można mówić tu o niepłodności. 

Za brak ciąży może odpowiadać zarówno mężczyzna jak i kobieta. W tym ostatnim przypadku wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności:
  • pierwotną związaną z niemożnością zajścia w pierwszą ciążę,
  • wtórną związaną z problemami z zajściem ciążę przy kolejnym dziecku.

Współczesna medycyna oferuje mnóstwo badan pozwalających na skuteczne ustalenie przyczyn niepłodności.

Wywiad z pacjentem i badania obrazowe

Pierwszy etapem diagnozującym powód niepłodności jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i wykonanie badań obrazowych. W trakcie wywiadu lekarskiego specjalista ocenia przede wszystkim ogólny stan zdrowia pacjentów, dowiaduje się o przebytych przez nich chorobach i stanach zapalnych (szczególnie jeżeli powiązane są z narządami rodnymi). W przypadku kobiet częścią wywiadu lekarskiego jest też wywiad położniczy oraz ustalenia częstotliwości krwawień miesiączkowych wraz z ewentualnymi odchyleniami w tym zakresie.

W trakcie rozmowy z lekarzem możliwe jest rozpoznanie i dalsze diagnozowanie chorób, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do problemów z zajściem w ciąże. Wstępna rozmowa pozwala lekarzowi zapoznać się również ze stylem życia pacjentów, stopniem narażenia ich na stres, częstotliwością wysiłku fizycznego czy ilością stosowanych używek. To wszystko są czynniki, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Po wywiadzie ma miejsce badanie przedmiotowe.
W przypadku kobiet najważniejsze są badania ginekologiczne, natomiast w przypadku mężczyzn wykonywane jest badanie jakości ich nasienia, ruchliwości i żywotności plemników.
Ultrasonografia Pruszków w diagnozie niepłodności obejmuje przede wszystkim USG wykonywane metodą pochwową, histerosalpingografię, histerosalpingografię kontrastową oraz histeroskopię. Są to badania, które w przypadku kobiet wnoszą najwięcej informacji. Dzięki nim można ustalić prawidłowość działania lub dysfunkcje funkcjonowania jajników oraz jajowodów, a także macicy wraz z endometrium.
Dobrym badaniem do wykonania jest też laparoskopia, wykonywana głównie u tych kobiet, które w przeszłości miały wykonywane zabiegi chirurgiczne lub w ich przypadku podejrzewano endometriozę. Diagnostyka niepłodności obejmuje również badania hormonalne, genetyczne, immunologiczne, bakteriologiczne oraz inne, wykonywane wtedy, gdy specjalista uzna to za zasadne.