LOADING

Type to search

Zdrowie

Jak zwalczyć problem trądziku różowatego? – poradnik

Niegdyś rumiane policzki i nosy były powodem do dumy, a kobiety specjalnie nakładały na te miejsca warstwę różu. Obecnie, tego typu zaczerwienienia są raczej przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie. Wskazują one bowiem na trądzik różowaty, z którym walka często jest żmudna i mało skuteczna. Jeśli więc nasze rumieńce nie znikają z twarzy, prawdopodobnie oznacza to, że dotknął nas problem trądziku różowatego. Jak zatem możemy skutecznie z nim walczyć?

Trądzik różowaty – wizyta u specjalisty

Trądzik różowaty leczenie powinno zacząć się wizytą u specjalisty. Prawidłowo postawiona diagnoza jest bowiem kluczem do złagodzenia, a nawet wyeliminowania choroby. Pamiętajmy, by nie bagatelizować żadnych objawów. Nieznikający rumień z okolic policzków czy nosa, powinien być sygnałem, że nasza skóra wymaga specjalistycznej pomocy. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie dolegliwości. Po konsultacji specjalista najprawdopodobniej zaleci nam zmianę nawyków żywieniowych. Dieta stanowi bowiem ważny element terapii. Pacjenci powinni unikać przede wszystkim alkoholu, a także ostrych przypraw, które będą jedynie nasilać zmiany skórne. Istotna będzie także rezygnacja z niektórych przyzwyczajeń (np. wizyt w saunie). Dodatkowo należy zniwelować stres, który nasila objawy trądziku różowatego, a co za tym idzie, zaostrzy już istniejący rumień. Ważna będzie również odpowiednia ochrona przed promieniami słonecznymi. Następnie lekarz dopasuje odpowiednią kurację. Wyróżniamy ich trzy rodzaje, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Zaliczamy do nich:

  • Leczenie miejscowe – które obejmuje stosowane miejscowo leki przeciwzapalne, a także maści na bazie antybiotyków i zabiegi kosmetyczne, które obkurczą rozszerzone naczynia krwionośne.
  • Leczenie ogólne – w tego typu leczeniu stosuje się doustne środki anytbiotykowe, preparaty regulujące wydzielanie łoju, a także leki regulujące zaburzenia hormonalne.
  • Leczenie chirurgiczne – to leczenie bardzo inwazyjne, stosowane w skrajnie zaostrzonych przypadkach choroby. Polega na usunięciu nadmiaru przerośniętej tkanki, przy pomocy specjalnych nożyc.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Mimo iż powinniśmy najpierw wybrać się do specjalisty, pomocne będą także domowe sposoby, dzięki którym podejmiemy skuteczną walkę z trądzikiem różowatym. Choroba ta jest wyjątkowo trudna do wyleczenia, ale już samo złagodzenie objawów przynosi pozytywne dla skóry skutki. Domowe sposoby będą wymagały cierpliwości i konsekwencji. Trądzik różowaty i leczenie go domowymi sposobami będzie żmudne, jednak na pewno pomocne. Oto co możemy zrobić, w zaciszu naszego domu:

  • miejscowe stosowanie maści i kremów na bazie metronidazolu – maść  nie będzie tłusta, a dodatkowo, możemy ją zakupić bez recepty.
  • unikanie mycia twarzy twardą wodą – chlor znajdujący się w wodzie, może pogorszać ogólny stan skóry,
  • unikanie substancji drażniących – chodzi tu głównie o stosowanie do mycia twarzy barwionych mydeł, a także środków na bazie alkoholu,
  • pasty ichtiolowe – pomogą kontrolować wydzielanie sebum,
  • unikanie promieni słonecznych – promieniowanie UV będzie działać drażniąco na skórę pokrytą stanem zapalnym.

Pamiętajmy, że rumień często bywa pierwszą oznaką trądziku różowatego. Nie bagatelizujmy więc tych objawów. Im szybciej udamy się do lekarza, tym skuteczniejsza będzie zaproponowania terapia. Walka z tym schorzeniem typowo domowymi sposobami może być mało efektywna, jednak może stanowić doskonałe wsparcie kuracji zaproponowanej przez specjalistę. Kluczem do sukcesu zwykle okazuje się konsekwencja w działaniu i systematyka. Terapia lekowa, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją prawdopodobnie przyniesie więc pożądane efekty.