LOADING

Type to search

Zdrowie

Jak dbać o siebie podczas menopauzy?

Klimakterium, określane również jako menopauza jest szczególnym momentem w życiu dojrzałej kobiety. To właśnie podczas jego trwania dochodzi do licznych zmian w organizmie, których efektem jest szereg nieprzyjemnych objawów. W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób powinno się dbać o swoje zdrowie intymne podczas menopauzy. Dowiesz się też jakie inne objawy mogą towarzyszyć klimakterium.

Zmiany hormonalne w okresie menopauzy – z czego wynikają?

Podczas menopauzy dochodzi do zmian w obrębie gospodarki hormonalnej. Ma się tu na myśli przede wszystkim wzrost stężenia hormonów LH i FSH przy jednoczesnym spadku estrogenów we krwi. Tego typu zjawiska są powiązane z utratą płodności.

Zazwyczaj klimakterium występuje między 45 a 55 rokiem życia. W tym okresie kobieta może odczuwać liczne dolegliwości takie jak:

  • uderzenia gorąca,
  • zaburzenia snu,
  • nerwowość,
  • przygnębienie,
  • kołatanie serca,
  • bóle stawów i mięśni,
  • spadek libido,
  • ogólne osłabienie,
  • suchość pochwy.

Suchość pochwy w czasie menopauzy – co można zrobić?

Suchość pochwy stanowi przykry objaw związany ze zbyt niskim stężeniem naturalnego śluzu w okolicach intymnych. Pieczenie i swędzenie pochwy to tylko dwa najpopularniejsze objawy. Z tym schorzeniem wiąże się również ogólne uczucie dyskomfortu, suchości oraz parcia na pęcherz. W niektórych przypadkach nieleczona suchość pochwy podczas menopauzy może też nasilać ból w trakcie stosunku oraz prowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości.

Na szczęście, leczenie suchości pochwy jest dość proste. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu otrzymania recepty na odpowiednie preparaty. Co bierze się na suchość pochwy?

Jak się leczy suchość pochwy?

W zależności od preferencji pacjentki, lekarz może przepisać jej maść, krem lub globulki na suchość pochwy. Tego typu preparaty są bogate w substancje i działaniu nawilżającym i kojącym. Delikatny skład oraz neutralne pH sprawia, że leki ułatwiają odbudowę flory bakteryjnej pochwy i poprawiają produkcję śluzu.

Jak jeszcze dbać o zdrowie podczas klimakterium?

Aby uniknąć tego typu problemów podczas menopauzy warto dbać o regularną ochronę miejsc intymnych. Mowa tu zarówno o prawidłowej higienie, jak i nawilżeniu. Warto jednak pamiętać, że suchość pochwy nie jest jedynym utrapieniem kobiet podczas klimakterium. Równie częstym problemem jest zwiotczenie tkanek i ogólna suchość skóry.

W trakcie menopauzy warto więc polubić się bardziej z kremami nawilżającymi, a także korzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej o działaniu przeciwzmarszczkowym. W ten sposób można poprawić stan skóry, a co za tym idzie – poczuć się dużo pewniej we własnym ciele.

Dobrym rozwiązaniem jest także łagodzenie przykrych dolegliwości. W tym celu należy wykonywać relaksujące czynności, takie jak kąpiel, wzięcie chłodnego prysznica czy wypicie ulubionego napoju. Często te drobne przyjemności są w stanie pozytywnie wpłynąć na obniżenie intensywności danego objawu, a dzięki temu przyczyniają się do poprawy samopoczucia.