LOADING

Type to search

Zdrowie

Endokorony – odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe, to metoda polegająca na usunięciu chorej miazgi zębowej, oczyszczeniu komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu go specjalnym materiałem. Po zakończonym leczeniu kanałowym powstałe ubytki tkanek zęba odbudowuje się przy pomocy endokorony.

Charakterystyka odbudowy zęba endokoroną

Leczenie kanałowe wymaga dużej interwencji lekarza stomatologa. Usunięcie miazgi zębowej, oczyszczenie i wypełnienie kanałów zębowych możliwe jest tylko po otwarciu korony zęba. Po zakończeniu leczenia trzeba podjąć decyzję o sposobie wypełnienia ubytków. Należy to zrobić szybko – niewłaściwie zabezpieczony po leczeniu kanałowym ząb (nawet jeśli doraźnie zastosuje się wypełnienie kompozytowe) jest zdecydowanie bardziej podatny na pęknięcia czy złamanie, co często ostatecznie prowadzi do jego ekstrakcji.

Jednym z nowoczesnych i skutecznych sposobów wypełnienia ubytków po leczeniu kanałowym jest endokorona, którą można stosować nawet w przypadku dużej utraty tkanek zęba. Wykonana z trwałych i wytrzymałych materiałów odpowiednio zabezpiecza ścianki naturalnej korony zęba. Ten rodzaju uzupełnienia pozwala również zachować wyleczonemu zębowi jego funkcję – endokorona wykonywana jest tak, by odtwarzała jak najdokładniej naturalną powierzchnię naturalnej korony.

Odtworzenie zęba przy pomocy endokorony

Zabieg uzupełnienia ubytków zębowych odbywa się najczęściej w czasie dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. W czasie pierwszej pobiera się wycisk lub skan łuku zębowego zawierający wypreparowany ząb pod endokoronę. Profesjonalne gabinety stomatologiczne zamiast wycisku wykonywanego przy pomocy masy wyciskowej mogą zaoferować nam skanowanie zębów, w wyniku którego uzyskujemy cyfrowy model naszego uzębienia. Na bazie wycisku (lub skanu) protetyk przygotuje dopasowaną do tkanek zęba endokoronę.

W czasie drugiej wizyty endokorona mocowana jest na wypreparowanym zębie za pomocą cementu lub specjalistycznego kleju. Stabilność połączenia jest możliwa dzięki zjawisku adhezji, czyli przyklejania wypełnienia do zęba. Endokorona najczęściej wykonywana jest z kompozytu lub ceramiki – materiałów trwałych i odpornych na nagryzanie. Trzeba też podkreślić, że endokorony są odporne na działanie bakterii i próchnicę. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej ten rodzaj wypełnienia może zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym nawet do końca życia.

Ostateczny efekt leczenia wymaga dużego nakładu pracy, precyzji i dokładności wykonania. Endokorona to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie trwałego efektu. Odpowiednio przygotowane uzupełnienie jest nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne – pozwala normalnie spożywać nam pokarmy, odpowiednio zabezpieczając tkankę zęba po leczeniu kanałowym. Pozbawiony miazgi ząb nie jest odżywiany i dlatego jest bardziej podatny na uszkodzenia, co może skutkować koniecznością jego ekstrakcji. Endokorona to rozwiązanie, które pozwoli zachować ząb i jego podstawową funkcję na wiele lat.

Inspirowane: triodent.com.pl – stomatologia Warszawa