LOADING

Type to search

Zdrowie

Dlaczego kolano tak łatwo ulega kontuzjom?

Potoczne określenie kolano dotyczy w rzeczywistości największego stawu w organizmie człowieka, na który składają się kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. Są one połączone ze sobą wiązadłami oraz torebkami stabilizującymi staw, ale jednocześnie taka budowa sprawia, że jest on podatny na przeciążenia i kontuzje. Jak poważnym urazem jest pęknięcie torebki stawowej kolana?

Najczęstsze urazy stawu kolanowego

Według specjalistów, czyli lekarzy oraz rehabilitantów do najczęstszych urazów kolana należą uszkodzenia:

  • więzadeł;
  • łąkotek;
  • rzepki;
  • torebki stawowej;
  • chrząstki stawowej

oraz zwichniecie kolana.

Przyczyny powstawania urazów kolana

Urazy stawu kolanowego mogą wynikać z dwóch przeciwstawnych do siebie przyczyn. Pierwszą jest nadmierna eksploatacja, a drugą jej brak. Rozwijając powyższe, wysokie prawdopodobieństwo zaistnienia kontuzji w obrębie stawu kolanowego dotyczy głównie ludzi bardzo aktywnych, czyli przede wszystkim uprawiających wyczynowo sporty kontaktowe w rodzaju piłka nożna, czy sporty walki. Natomiast ludzi zasiedziali, pracujący przy przysłowiowym biurku i mało aktywni fizycznie będą narażeni na uraz kolana nawet przy minimalnym wysiłku. U tego typu osób ból w kolanie może pojawiać się już przy pokonywaniu schodów, a nawet przy porannym wstawaniu z łózka. Dużym niebezpieczeństwem dla kolan nieprzystosowanych do znoszenia dużych obciążeń jest sporadycznie dźwignięcie większego ciężaru.

Uszkodzenia torebki stawowej kolana

Jednym z elementów składowych stawu kolanowego jest elastyczna torebka stawowa. Służy w kolanie do zapewniania płynności ruchu i chociaż jest wytrzymała, to gwałtowne przeciążenia, a głównie skręcenie mogą doprowadzić do jej naciągnięcia, zerwania lub nawet pęknięcia.

Najlżejszym rodzajem kontuzji w obrębie torebki stawowej jest naciągnięcie, gdy nie dochodzi do przerwania jej struktury. Nie jest to bardzo poważna kontuzja, ale ruchomość stawu zostaje ograniczona i wymagany jest odpoczynek. Zwykle u przeciętnego człowieka może wymagać ograniczenia zajęć sportowych nawet na 6 tygodni. Dużo poważniejsza jest natomiast pęknięta torebka stawowa w kolanie, która powoduje nie tylko destrukcję w obrębie stawu, ale i największy ból. Tutaj dochodzi do rozerwania włókien, a dochodzenie do sprawności trwa dłużej, nawet do trzech miesięcy pod opieką lekarza. Za najpoważniejsze, wymagające leczenia operacyjnego uznawane jest zerwanie torebki stawowej. W tym wypadku ruch jest praktycznie niemożliwy.

Bez względu na rodzaj niedomagań kolana, nie warto lekceważyć nawet najmniejszych symptomów. Brak reakcji przy pojawieniu się pierwszych dolegliwości może łatwo zakończyć się poważną kontuzją, która będzie wymagała długotrwałego, a nawet operacyjnego leczenia w połączeniu z trudną rehabilitacją.