LOADING

Type to search

Zdrowie

Czym jest kinesiotaping? Jakie ma zastosowanie?

Kinesiotaping to sposób oklejania fragmentów ciała specjalistycznymi plastrami za pomocą odpowiedniej techniki. Metoda ta ma za zadanie nie tylko załagodzić ból, ale również znacząco wpłynąć na poprawę funkcjonowania mięśni i stawów, a także zmniejszyć stany zapalne. Kinesiotaping wywodzi się z Japonii, gdzie w latach osiemdziesiątych spopularyzował i opracował go doktor Kenzo Kase. Początkowo technika plastrowania była bardziej popularna wśród sportowców, którzy za jej pomocą zapobiegali ponownym kontuzjom oraz łagodzili bóle związane z forsującymi treningami. Jednak dzięki temu, że metoda ta jest mało inwazyjna i stosunkowo tania, w ostatnim czasie zyskuje ona również zwolenników wśród osób cierpiących na dolegliwości i bóle różnych partii swojego ciała.

Jak działają plastry do kinesiotapingu?

Kinesiotaping to technika, która wykonywana jest przez specjalnie wyszkolonych i wykwalifikowanych fizjoterapeutów oraz rehabilitantów. Specjaliści dokładnie wiedzą, w którym miejscu należy je przykleić, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Plastry do wykonywania zabiegów kinesiotapingu są bardzo rozciągliwe, a ich grubość jest podobna do grubości naszej skóry, dzięki temu nie ograniczają one ruchów. Dodatkowo są wykonane z materiału, który nie uczula i pozwala skórze oddychać. Plastry są bardzo trwałe i wodoodporne, co sprawia, że bez problemu można nosić je przez kilka dni. Taśmy po przyklejeniu na odpowiedni fragment ciała mają za zadanie lekko unieść skórę i tym samym zwiększyć przestrzeń, która formuje się między nią a mięśniami. Kinesiotaping powoduje również zwiększenie przepływu krwi oraz zmniejszenie nacisku na receptory, co w konsekwencji wpływa na zniwelowanie bólu w okolicy, gdzie został przyklejony plaster. Dodatkowo taśmy rozluźniają mięśnie, które są nadwyrężone. Wspierają ich pracę oraz poprawiają ich prawidłowe funkcjonowanie.

Kiedy należy stosować kinesiotaping?

Metoda oklejania ciała plastrami ma szerokie zastosowanie. Kinesiotaping pomaga między innymi we wspieraniu leczenia wszelkich bólów pourazowych, bólów kręgosłupa oraz innych kończyn, bólów reumatycznych czy pooperacyjnych. Dodatkowo technika ta sprawdza się w przypadkach ograniczenia zakresu ruchów różnych kończyn, promieniującego bólu, a nawet zawrotach głowy. Osobom, które cierpią na nawracające skurcze oraz nadwyrężenia mięśni i stawów, kinesiotaping pomoże stabilizować stawy oraz odciążyć i wspomóc pracę mięśni. Co więcej taśmy poprawiają ukrwienie i przepływ limfy, dlatego mogą stosować je również osoby, które mają problem z krążeniem.

Zalety kinesiotapingu

Specjalistyczne taśmy są doskonałą alternatywą dla bardziej ingerencyjnych technik. Jeśli cierpimy na niewielki ból, mamy skurcze mięśni lub są one nadwyrężone, kinesiotaping jest  metodą bezpieczną i niefarmakologiczną, która pomoże rozluźnić ciało i uwolnić je od rozmaitych dolegliwości. Bardzo dużo osób, które cierpią na przewlekłe urazy dotyczące mięśni i kręgosłupa oraz bóle reumatyczne, mają również szansę na uzupełnienie swojego leczenia przez stosowanie kinesiotapingu. Ponieważ plastry nie zawierają żadnych substancji czynnych są bardzo łagodną formą terapii, która tolerowana jest przez większość stosujących ją osób bez żadnych skutków ubocznych. Co więcej, efekt kinesiotapingu jest prawie natychmiastowy, ponieważ jego działanie następuje zaraz po naklejeniu plastra.

Szerokie zastosowanie plastrów oraz ich wykorzystywanie zarówno w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej czy neurologicznej są powodem ich rosnącej popularności. Coraz częściej zasad tej metody możemy się na specjalistycznych szkoleniach lub kursach. Kinesiotaping jest metodą łagodną, nisko kosztową i ogólnodostępną, która może być zarówno stosowana jako technika pomocnicza we wspomaganiu procesu leczenia oraz jako samodzielna metoda walki z bólem i innymi dolegliwościami.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia