LOADING

Type to search

Biznes Technologie

Od czego zależy efektywność transportu w systemie rurowym?

Transport w systemie rurowym jest wykorzystywany przy przemieszczaniu ładunków sypkich oraz suchych na poszczególne etapy linii produkcyjnych. Aby zapewnić płynność i wydajność przesyłu materiałów sypkich, niezbędne jest zachowanie kilku ważnych parametrów. Warto wymienić tu odpowiedni projekt i jakość wykonania instalacji, jej wysoką szczelność oraz rozwiązania niezbędne dla bezawaryjnego działania systemu.

Prawidłowo zaprojektowany system rurowy

Podstawą dla efektywności transportu w systemie rurowym jest jego prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów zapobiega przetarciom i uszkodzeniom mechanicznym poszczególnych elementów instalacji. Łatwo dostępne części wymienne pozwalają na sprawną wymianę, nie generując długotrwałych, kosztownych przerw technologicznych. Dodatkowo system taki można dowolnie przekształcać i rozbudowywać, przystosowując go do zmieniających się potrzeb inwestora.

Odpowiednio wysoka różnica ciśnień

Poprawnie zaprojektowany przebieg transportu w systemie rurowym nie niszczy materiału, chroniąc go jednocześnie przed zanieczyszczeniem. Zajmując niewiele miejsca oraz pobierając nieduże ilości prądu, pozwala na efektywne przemieszczanie surowców. Aby cały proces transportu w systemie pneumatycznym przebiegał sprawnie i wydajnie, niezbędne jest wytworzenie odpowiedniej różnicy ciśnień pomiędzy punktami załadunku i odbioru. Sprężone powietrze lub podciśnienie pozwala przetransportować produkty zgodnie z wymogami linii produkcyjnych. Na końcowym odcinku systemu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego układu filtracyjnego, który oddzieli surowiec od gazu będącego jego nośnikiem.

Rozwiązania zapobiegające wybuchom

Jeżeli w przedsiębiorstwie transportowane są materiały palne, niezbędne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań zapobiegających niepożądanym wybuchom. Zabezpieczenie instalacji odpylania przed skutkami eksplozji pozwoli na sprawne działanie całego systemu, bez ryzyka uszkodzenia go w wyniku pożaru lub eksplozji. Z tego powodu systemy pracujące w strefie zagrożenia wybuchem, posiadają specjalne parametry wykonania, potwierdzone stosownym certyfikatem.

Hermetyczność instalacji

Aby transport w systemie rurowym działał efektywnie, wskazane jest zadbanie o jak najwyższą szczelność instalacji. Zapobiega to pyleniu, zanieczyszczeniu surowców, a dzięki podtrzymaniu wymaganego ciśnienia – wpływa na ogólną wydajność przemieszczania materiałów. W przypadku wychwycenia jakichkolwiek rozszczelnień, niezbędne jest jak najszybsze uszczelnienie instalacji. Dzięki temu nie wystąpią niepożądane straty materiału, który będzie jednocześnie zabezpieczony przed zabrudzeniem i zapaleniem się.

System aeromechaniczny

Do transportu rurowego można zastosować również instalację aeromechaniczną. Jest ona zamknięta i całkowicie pyłoszczelna, zapobiegając stratom i zanieczyszczeniu surowców. W takim systemie zminimalizowany jest problem wycierania się elementów przenośnika oraz zapewniona zostaje delikatna manipulacja materiałem, co niweluje problem jego ścierania. Przenoszenie surowca głównie za pomocą ruchu powietrza gwarantuje wysoką efektywność, przy jednoczesnym ograniczeniu niszczenia i segregacji surowców, oraz wyjątkowo niskim poborze energii.

System rurowy jest podstawowym narzędziem do transportu materiałów sypkich. Wydajna i bezawaryjna instalacja gwarantuje ciągłą i efektywną pracę, pozwalając na uzyskanie pożądanych wyników produkcyjnych, a co za tym idzie również przychodów w firmie.

źródło: proorganika.com.pl – zawory zaciskowe