LOADING

Type to search

Dom i ogród Technologie

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła – czy warto?

 Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Czy jednak połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii w jeden system to dobre posunięcie? Jakich korzyści i wyzwań należy się spodziewać? Czy warto zdecydować się na taki duet?

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła –  najważniejsze zalety

Aż 2/3 kosztów eksploatacji budynku związanych jest z jego ogrzewaniem. Żeby je obniżyć, warto sięgać po najnowsze rozwiązania technologiczne. Zaliczyć można do nich m.in. pompy ciepła. To niezawodne, przyjazne środowisku, a przede wszystkim oszczędne urządzenia, które w efektywny sposób ogrzewają budynki. W Szwajcarii można je spotkać już w co trzecim domu. Również i w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Do ogrzania budynku pompa ciepła wykorzystuje naturalne ciepło z powietrza lub z gruntu. Nie oznacza to jednak, że może działać bez prądu. Jej istotna część – sprężarka – potrzebuje do działania energii elektrycznej. Dzięki połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może ją czerpać praktycznie bezkosztowo. W efekcie pompa zasilana jest fotowoltaiką, a tym samym powstaje system hybrydowy, który jest korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również domowego budżetu.

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła pozwala zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie budynku. Gwarantuje również szybki zwrot kosztów inwestycyjnych, zwłaszcza jeśli inwestor zdecyduje się skorzystać z dotacji. Co więcej, zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompa ciepła to urządzenia charakteryzujące się długą żywotnością, warunkiem czego jest ich prawidłowy dobór oraz odpowiedni montaż. W rezultacie stanowią doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej i tradycyjnych sposobów ogrzewania domu.

Jakie jeszcze atuty ma instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła?

Na tym jednak zalety połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła się nie kończą. Co jeszcze można zyskać? Montaż pompy ciepła pozwala obniżyć koszty budowy domu. Nie trzeba bowiem budować ani komina, ani magazynu opału. Co więcej, latem można ją wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Zdecydowanie podnosi to komfort korzystania z budynku w upalne dni.

Na dodatek pompa ciepła nie wymaga uciążliwej obsługi. Jedyne, co należy zrobić, to zaprogramować ją w taki sposób, aby jej praca odpowiadała indywidualnym potrzebom domowników. Wykorzystanie pompy ciepła niweluje również konieczność kupowania i składowania opału. Należy pamiętać jednak o wykonywaniu przeglądów okresowych. 

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła nie tylko zwiększa komfort życia mieszkańców, ale również sprawia, że wartość inwestycyjna domu rośnie. System hybrydowy zapewnia również niewrażliwość na zmiany cen energii elektrycznej w przyszłości.

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką – odpowiednia moc kluczem do sukcesu

Żeby instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła okazała się opłacalnym rozwiązaniem, należy prawidłowo obliczyć moc instalacji PV. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym m.in.:

  • zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, w tym energię przeznaczoną na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
  • nasłonecznienie w miejscu montażu,
  • system opustów,
  • współczynnik efektywności SCOP pompy ciepła.

W sieci nie brakuje kalkulatorów, które pozwalają wstępnie oszacować moc instalacji hybrydowej. Zadanie to warto jednak zlecić fachowcom. Tylko specjaliści uwzględnią bowiem wszystkie elementy determinujące wielkość systemu. Wezmą również pod uwagę indywidualną specyfikę projektu oraz zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w przyszłości.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła to rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć przy budowie nowego domu lub termomodernizacji starego. Dzięki odpowiedniemu doborowi i montażowi inwestor może zyskać dwa wydajne urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Są więc przyjazne dla środowiska, a także pozwalają obniżyć rachunki za prąd oraz pokryć zapotrzebowanie na ciepło.

Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna