LOADING

Type to search

Styl życia

Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?

System edukacji jest tak skonstruowany, że zdecydowana większość osób podejmuje ważne decyzje zawodowe jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej pracy, w wieku, w którym trudno o przemyślane i dyktowane rozsądkiem wybory. Czas często weryfikuje młodociane decyzje – efektem tego coraz więcej osób jeszcze przed 30-stką czuje się wypalona zawodowo i szuka nowych perspektyw oraz możliwości szybkiego przebranżowienia się. Jednym z lepszych sposobów na zdobycie nowych kwalifikacji są kursy zawodowe.

W jakie kursy zawodowe warto zainwestować?

Decyzja o zmianie branży zwykle jest poprzedzona dłuższym zastanowieniem. Osoby, które już raz popełniły błąd i wybrały dla siebie kierunek edukacji, który później nie przyniósł im satysfakcji z pracy są ostrożne. Wybierając kurs zawodowy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • co było czynnikiem, który sprawiał, że dotychczasowa praca nie sprawiała nam satysfakcji?
  • jaki typ pracy bardziej nam odpowiada: z ludźmi czy w pojedynkę?
  • co sprawia nam więcej frajdy: praca stacjonarna czy mobilna?
  • jakie wartości szczególnie doceniamy w pracy? Mogą to być np. duża samodzielność, kreatywne zadania etc.

Osoby, które czują się znużone pracą stacjonarną i pragną znaleźć się w drodze, powinny na poważnie rozważyć kurs prawa jazdy C+E. Z kolei gdy powodem odejścia z dotychczasowego zawodu jest zbyt oficjalna atmosfera, mała samodzielność stanowiska i znikomy kontakt z ludźmi, dobrym pomysłem jest przejście do jednej z branż, które są przeciwieństwem tych cech. Są to m.in. gastronomia i turystyka.

Ciekawą perspektywą jest praca w charakterze kucharza, która daje duże możliwości rozwoju zawodowego, a przede wszystkim atmosfera pracy jest zwykle nieformalna i koleżeńska. Dobrą wiadomością jest to, że aby rozpocząć swoją przygodę w gastronomii, nie trzeba wcale kończyć kilkuletniego technikum lub studiów. W wielu przypadkach wystarczą w zupełności kursy gastronomiczne. W Warszawie, jak i w każdym dużym mieście jest mnóstwo miejsc, w których można zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe właśnie po takim kursie. Mając już pierwszy wpis w CV i certyfikaty ukończonych kursów łatwiej jest znaleźć zatrudnienie w coraz lepszych lokalach.

Kursy zawodowe – większa szansa na pracę w dużym mieście

Praca w gastronomii to ogromna szansa dla osób z prowincji, które w szybkim czasie chciałyby zmienić zawód i wyjechać do większego miasta. Zapotrzebowanie na kucharzy jest ogromne, zwłaszcza w miastach wojewódzkich i kurortach turystycznych – w obu przypadkach można liczyć na naprawdę godziwe warunki zatrudnienia i możliwość rozwoju – jeśli nie w strukturach danej firmy to w ramach samej branży. Kursy gastronomiczne w Warszawie, podobnie jak i w innych polskich miastach, cieszą się już od kilku lat zwiększoną popularnością.

Młodzi ludzie, zmęczeni pracą w korporacji, szukają wytchnienia od biurowej atmosfery i wielu z nich upatruje swojej szansy na zmianę otoczenia właśnie w branży gastronomicznej. Część szuka spokojnej, ale satysfakcjonujące pracy w restauracjach, a część wybiera klimatyczne kawiarnie, w których również liczy się kunszt i pasja. Właśnie dlatego sporo osób zapisuje się na kurs baristy, który zwiększa szanse na zatrudnienie w lokalach przyciągających kawoszy z całej okolicy. Dla osób, które decydują się na ten kurs, barista jest zwykle zawodem umożliwiającym połączenie pasji z działalnością zarobkową. Osoby interesujące się tematem mogą sprawić, że parzenie kawy staje się prawdziwą sztuką. Taka praca może przynieść prawdziwe zadowolenie, a kontakt z klientami będzie dużym plusem, zwłaszcza dla ekstrawertyków, którzy kochają przebywać wśród ludzi.

Wybór kursu zawodowego to ważna decyzja, która może mieć wpływ na to, jak potoczy się nasze dalsze życie zawodowe. Warto podjąć ją nie tylko zgodnie z rozsądkiem, ale również z uwzględnieniem swoich zainteresowań i oczekiwań – tak, aby praca była źródłem satysfakcji, a nie tylko obowiązkiem.