LOADING

Type to search

Dzieci Styl życia Zdrowie

Kask narciarski a prawo Polskie i Europejskie

Przez ostatnie kilkanaście lat w środowisku sportów zimowych zaszło wiele zmian. Sport nieprzerwanie i dynamicznie rozwija się, a rozwój ten związany jest głównie z rozwojem technologicznym sprzętu, akcesoriów i odzieży sportowej. Zauważalny jest także wzrost świadomości i poziomu wiedzy wśród ludzi. Bezpieczeństwo wypoczynku to podstawowa kwestia, do której przykłada się coraz większą wagę. Jazda na nartach czy snowboardzie w kasku stała się powszechną praktyką. Aktualnie na stokach spotkać możemy jednak zarówno osoby jeżdżące w kasku narciarskim, jak i takie, które go nie używają. Czym jest spowodowane to zjawisko?

Kask narciarski a prawo polskie

 

Według polskiego prawa każda osoba poniżej 15 roku życia podczas jazdy na nartach lub snowboardzie musi używać kasku. Obowiązek ten reguluje ustawa z dnia 5 listopada 2009, o zmianie ustawy o kulturze fizycznej. Ponadto, w ustawie znajduje się następujący artykuł:

Art. 57 pkt. 1 a. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do ukończenia 15 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa lub snowboardu przez tego małoletniego bez kasku ochronnego podlega karze grzywny albo karze nagany.

Odpowiedzialność zatem spoczywa na osobie, pod której opieką nieletni na nartach lub snowboardzie jeździ. Grzywna za brak kasku jest zależna od sytuacji, zawiera się jednak w przedziale między 20 a 5000 złotych.

Polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania kasku przez osoby powyżej 15 roku życia, jednak jest to praktyka zalecana z oczywistych względów bezpieczeństwa. Warto również zapoznać się dokładnie z treścią swojej polisy ubezpieczeniowej. Niektóre firmy w polisach tych umieszczają zapis o zwolnieniu ubezpieczyciela z obowiązkowego świadczenia w przypadku gdy osoba, która uległa wypadkowi, odniosła obrażenia wskutek jazdy bez kasku.

Kask narciarski za granicą

Każdy kraj w Europie ma inne prawo dotyczące obowiązków, spoczywających na narciarzach. Wyjeżdżając za granicę warto również zapoznać się z regulaminem konkretnego ośrodka narciarskiego. Część z nich wprowadza własne przepisy i regulacje dotyczące używania kasków. Oto jak wyglądają przepisy w krajach cieszących się największą popularnością wśród wielbicieli sportów zimowych z Polski:

  • Włochy: obowiązek jazdy w kasku dla dzieci poniżej 14 roku życia,
  • Czechy, Szwajcaria, Francja: nie ma przepisów nakładających obowiązek jazdy w kasku na kogokolwiek, jednak niektóre ośrodki narciarskie we Francji mają w swoich regulaminach własne regulacje,
  • Austria: obowiązek jazdy w kaskach dla dzieci poniżej 15 roku życia we wszystkich landach z wyjątkiem Tyrolu i Voralbergu,
  • Słowacja, Słowenia, Chorwacja: obowiązek jazdy w kaskach dla dzieci poniżej 15 roku życia,
  • Niemcy: używanie kasku jest dobrowolne.

Mimo wszystko – warto!

Mimo iż trasy narciarskie są coraz lepiej przygotowane, instruktorzy coraz lepiej przekazują swoją wiedzę podopiecznym a sprzęt narciarski jest coraz lepszy – wypadki zdarzały się zawsze i zdarzają się nadal. Nawet jeżeli ktoś deklaruje znakomitą technikę jazdy, nie ma wpływu na innych użytkowników tras ani, warunki atmosferyczne i zdarzenia losowe. Kask na narty powinien być elementem wyposażenia dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania.

 

Tags: