LOADING

Type to search

Dzieci Styl życia Zdrowie

Rozmawiaj z dzieckiem o seksie

Rodzice często wychodzą z założenia, że nie warto rozmawiać z dziećmi na tematy trudniejsze. O wiele lepiej z tym poczekać, gdy ukończą dorosłość bądź uznać, że taką wiedzę zdobędą w szkole bądź w innym miejscu. Natomiast takie zachowanie tylko sprawia, że między rodzicami, a dziećmi powstaje pewien mur. Przecież dzieci będą musiały radzić sobie z hormonami, pewnymi emocjami. Jeśli więc nie wytłumaczymy im, na czym polega seks i jakie emocje się wtedy pojawiają, to później trudno się im odnaleźć.

Uczymy stopniowo

Taką wiedzę chcemy jednak przekazywać dzieciom stopniowo. Oznacza to, że nie mówimy dzieciom, jak przebiega seks, gdy mają dopiero kilka lat. Tutaj staramy się być ostrożni. Nie chcemy przecież sprawi, że mogliby czynić sobie krzywdę. Natomiast można ukazywać wtedy, na czym polega miłość. Jak rodzice wzajemnie się kochają i przez tą miłość są w stanie dbać o swoje dzieci. Gdy tak tłumaczymy, to później możemy przejść do kolejnego stopnia rozmowy.

Staramy się pytać nasze dzieci, jakie mają uczucia, różne trudności. Możliwe, że sami zadadzą nam konkretne pytania na temat seksu czy wiele innych. I wtedy nie chcemy z nich rezygnować. O wiele lepiej, jeśli dokładnie się nad nimi zastanowimy. I później przedstawimy cenne rozwiązania. Jeśli tak działamy, to później zdobywamy jeszcze większe zadowolenie z naszego szkolenia. Przynosi ono przecież konkretne efekty naszym dzieciom, które są dla nas najważniejsze.

Nie zapominamy również o tym, aby uczęszczały do dobrej szkoły. Możliwe, że w pobliżu naszego zamieszkania pojawia się ich kilka. My jednak pozwoliliśmy sobie na ich porównanie. I przez to doszliśmy szybko do wniosku, która z nich zapewnia najwyższy poziom nauczania. Do niej uczęszczają uczniowie o ambitnych celach. Na pewno będą miały one bardzo pozytywny wpływ na nasze dzieci. Czasami jednak ponosimy pewne koszty w tym kierunku, także związane z transportem dzieci do takiej szkoły. Natomiast przekonujemy się, że takie środowisko to dla dzieci idealne rozwiązanie.