LOADING

Type to search

Dom i ogród

Zalane mieszkanie – co należy zrobić?

Zalanie mieszkanie to zdarzenie mogące wyrządzić mnóstwo szkód. Jego powodem są zazwyczaj błędy instalacyjne oraz awarie sprzętów domowych – zarówno naszych, jak i sąsiadów mieszkających na wyższej kondygnacji. Co zrobić po zalaniu mieszkania? Jakie mogą być jego konsekwencje?

Zalane mieszkanie – co należy zrobić?

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać po zauważeniu wyciekającej wody, jest jak najszybsze zlokalizowanie źródła awarii w celu ograniczenia strat. Jeżeli woda cieknie z sufitu, należy podłożyć wiaderko lub miskę, po czym pójść do sąsiada, który może nie być świadomy zaistniałej sytuacji. Wiele przypadków wymaga zakręcenia zaworów, a jeśli przyczyną usterki są piony kanalizacyjne, niezbędna będzie pomoc zarządcy budynku. Częsta przyczyna zalania to awaria pralki lub zatkany odpływ wanny. Warto więc jak najszybciej zweryfikować poprawne działanie sprzętów domowych, będących najbardziej prawdopodobnymi źródłami wycieku wody.

Kiedy ustalimy źródło awarii i odetniemy dopływ wody, następną czynnością jest ograniczenie dalszych zniszczeń. W tym celu należy zebrać nadmiar zgromadzonej wody oraz zabezpieczyć narażone elementy mieszkania. Jeżeli liczymy na odzyskanie środków z ubezpieczalni, nie można przed zgłoszeniem zalania usuwać jego skutków we własnym zakresie. W takim przypadku należy sporządzić dokumentację fotograficzną oraz spisać wszystkie niezbędne dane potrzebne do notatki ze zdarzenia.

Jak pozbyć się skutków zalania?

Najczęstszymi skutkami zalania są mokre ściany oraz podłoga. Główną metodą pozwalającą na pozbycie się efektu zalania jest osuszanie ścian z wilgoci. Czynność tę podzielić można na dwie kategorie – osuszanie inwazyjne oraz osuszanie nieinwazyjne.

Osuszanie nieinwazyjne

Osuszanie nieinwazyjne jest najczęściej wybieraną formą osuszania ścian z wilgoci. Istnieje kilka sposobów osuszania tego rodzaju:

  • nagrzewanie – jest to osuszanie ścian z użyciem dużych nagrzewnic, umieszczonych przy ścianach. Nagrzewnice te osuszają powietrze oraz podnoszę temperaturę nawet do 40 stopni Celsjusza, co skutkuje szybkim parowaniem wilgoci,
  • absorpcja – czyli odebranie wody ze ścian za pomocą wysuszonego powietrza, pozyskiwanego dzięki specjalnym urządzeniom absorbujących wodę, zawierających w swoim wnętrzu żele krzemionkowe, silikonowe czy chlorek litu,
  • kondensacja – polega na osuszaniu powietrza, poprzez skraplanie pary wodnej, obecnej w dużych ilościach w mokrych ścianach. Dzięki kondensacji wilgotność powietrza jest znacznie obniżana, dzięki czemu wilgoć ze ścian szybko odparowuje,
  • mikrofale – sposób działania jest identyczny jak w kuchence mikrofalowej. Mikrofale docierają do głębszych warstw ścian, skutecznie je osuszając. Zgromadzona w ścianie wilgoć, zamieniana jest w parę wodną i uwalniana na zewnątrz.

Osuszanie inwazyjne

Najpopularniejszą inwazyjną metodą osuszania ścian z wilgoci jest termoiniekcja. Polega ona na nawiercaniu w ścianach niewielkich otworów, w które wdmuchuje się suche powietrze. Umożliwia to szybsze rozprzestrzenianie się suchego powietrza wewnątrz ścian.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na pozbycie się wilgoci ze ścian po zalaniu. Nie muszą one od razu oznaczać wielkich strat, ponieważ najczęściej wilgoci pozbywa się nieinwazyjnie.