LOADING

Type to search

Dom i ogród

Sauna – zrób to sam! Budowa krok po kroku

Lato to ulubiona pora wielu z nas. Ciepłe powietrze i promienie słońca sprawiają, że czujemy się lepiej. Niestety, trwa ono tylko trzy miesiące, a zbliżający się chłód nie napawa optymizmem. Miłośników wysokich temperatur z pewnością ucieszy wiadomość, że gorącym powietrzem można cieszyć się cały rok. Takie możliwości stwarza nam budowa sauny.

Od czego zacząć budowę sauny?

Jeżeli zdecydujemy się na budowę sauny w domu, na początek musimy wygospodarować przestrzeń, gdzie powstanie. Dobrze byłoby, gdyby pomieszczenie miało przynajmniej 2 metry długości. Pozwoli to na swobodne położenie się i zrelaksowanie. Dobry projekt sauny to podstawa sukcesu.

Dobór odpowiedniego pieca

Piec do sauny to jej najważniejszy element. Do wyboru mamy elektryczne lub opalane drewnem. Ogrzanie każdego metra sześcienny powierzchni wymaga przynajmniej 1 kW mocy. Na rynku dostępne są piece o mocy od 3,5 do 9 kW, co pozwala na zainstalowanie ich w pomieszczeniach o kubaturze 4 do nawet 12 metrów sześciennych. W przypadku gdy zdecydujemy się na piec elektryczny, musimy pamiętać o odpowiednim przyłączu, natomiast przy tym opalanym drewnem- o odpowiedniej izolacji przewodu kominowego!

Materiały wewnątrz sauny

Kupując materiały do samodzielnej budowy sauny, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o dobrej izolacji. Warto, aby wełna mineralna miała grubość nawet do 10 cm. Pozwoli to na szybsze ogrzanie się pomieszczenia oraz sprawi, że ciepło tak szybko nie ucieknie. Następna warstwą na ścianie będą drewniane panele. Najlepiej nadadzą się do tego deski z drewna świerkowego lub jodłowego o grubości przynajmniej 1,2 cm. Jeśli chodzi o podłogę, najlepiej sprawdzi się terakota lub gres. Na wierzch można pomyśleć o drewnianych kratkach, które zapobiegną ewentualnemu poślizgnięciu. Najlepszym materiałem na ławkę będzie zdecydowanie drewno. Należy jednak pamiętać o jego impregnacji. Zabezpieczenie jej wodoodpornym olejem pozwoli długo cieszyć się trwałością i wytrzymałością.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Oprócz doboru odpowiedniej przestrzeni, pieca i materiałów budowlanych, musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Dobrze, żeby było to lekko przyciemnione światło, które nie będzie nas razić podczas wizyty w saunie. Oczywiście rozmieszczenie przewodów elektrycznych, jak i otworów, przez które będą przechodzić, należy rozplanować jeszcze przed budową, na etapie projektu sauny. Istotnym elementem, o którym również trzeba pomyśleć za wczasu, jest wentylacja. Pełni ona funkcje odprowadzania wilgoci i zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dlatego zastanówmy się, gdzie zamontować otwory wentylacyjne.

Czy warto budować saunę samemu?

Oczywiście, że tak! Samodzielna budowa sauny, chociaż czasochłonna, daje mnóstwo satysfakcji. Jeżeli wszystko odpowiednio rozplanujemy stosując się do podanych wskazówek, to z pewnością przez długie lata będziemy czerpać z jej korzyści.