LOADING

Type to search

Dom i ogród

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią

Wilgoć to jeden z największych wrogów każdego domu. Intensyfikuje rozwój pleśni i grzybów oraz wyziębia budynek. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające na skuteczne zabezpieczenie budynku przed wilgocią już na pierwszym etapie budowy nieruchomości.

Izolacja pionowa i pozioma

Przed zakupem domu warto sprawdzić, czy został on odpowiednio zabezpieczony przed naporem wody gruntowej. Brak hydroizolacji nie musi być jednak powodem rezygnacji z zakupu nieruchomości. Doskonałą okazją, aby zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie fundamentów przed niszczącym działaniem wody jest remont domu.

Izolację dzielimy na poziomą i pionową. Pierwsza z wymienionych zapobiega zawilgoceniu nie tylko ścian podziemnych, chroni ona wszystkie ściany budynku. Izolacja pozioma to przegroda, którą umieszcza się w murze poprzecznie. Znajduje się ona między ławą fundamentową a ściana fundamentową oraz między ścianą fundamentową a ścianą pierwszej kondygnacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed chłonięciem wody przez porowaty materiał ścian nadziemnych kondygnacji budynku. Z kolei izolacja pionowa wykonywana jest od zewnętrznej strony na całej powierzchni ścian fundamentowych. Nie dopuszcza do chłonięcia przez ściany wilgoci lub wody z gruntu. Najważniejsza jest izolacja pionowa piwnic, z której można zrezygnować, jeśli jej ściany i podłoga zrobione zostały z betonu wodoszczelnego.

Izolacja lekka średnia i ciężka

Zagrożenie wilgocią zależy od rodzaju gruntu, na którym stoi nieruchomość. Dlatego tak ważne jest wykonanie ekspertyzy geotechnicznej, która pozwoli dowiedzieć się, jaka jest przepuszczalność gruntu, na którym ma stanąć dom i jak wysoki jest poziom wód gruntowych. Znając odpowiedzi na te pytania istnieje możliwość zaprojektowania izolacji fundamentów odpowiadającej potrzebom. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie zadecydować o tym, czy potrzebna jest izolacja lekka, średnia, a może ciężka.

Pierwszą z wymienionych wykonuje się na ścianach piwnicy budynku mającego stanąć na gruntach łatwo przepuszczalnych, piaszczystych, gdy poziom wód gruntowych nie dochodzi do wysokości posadowienia fundamentów. Tymczasem w warunkach gruntów trudno przepuszczalnych, przewarstwionych, w miejscach, gdzie okresowo utrzymywać się może woda zawieszona lub podnosi się poziom wód gruntowych, stosuje się hydroizolację typu średniego. W przypadku, gdy poziom wód gruntowych sięga stale ponad poziom podłogi piwnicy wykorzystywana jest hydroizolacja typu ciężkiego.

Materiały hydroizolacyjne

Do grupy najczęściej wykorzystywanych materiałów hydroizolacyjnych należą lepiki asfaltowe, które dzieli na te stosowane na gorąco i na zimno. Lepiki stosowane na gorąco to mieszanina asfaltów, modyfikatorów i plastyfikatorów, z kolei lepiki asfaltowe stosowane na zimno składają się z mieszaniny asfaltów, plastyfikatorów, wypełniaczy, i emulgatorów. Ponadto na rynku dostępne są lepiki posiadające konsystencję półciekłą i gęstą.

Na uwagę zasługuje również niwelująca nawet znaczne ruchy podłoża masa asfaltowo-kauczukowa i gwarantująca powstanie mocnej powłoki ochronnej dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa, którą wykorzystuje się do wykonywania powłok przeciwwilgociowych, przeciwwodnych oraz impregnacyjnych. Tego typu hydroizolacja sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Tworzy powierzchnię, która jest odporna na spękania powstające na skutek mrozów i odwilży. Warto również wspomnieć o masie asfaltowo-kauczukowej modyfikowanej żywicą wykorzystywanej do wykonywania powłok hydroizolacyjnych na takich powierzchniach jak: beton, ławy fundamentowe, stropy betonowe zbiorniki przemysłowe itp.

Do wykonywania trwałych elastycznych powłok hydroizolacyjnych nadaje się anionowa emulsja bitumiczno-lateksowa, która zapewnia powstanie mocnej powłoki ochronnej, odpornej na wilgoć i substancje agresywne znajdujące się w ziemi. Poza tym wyróżnia się ona doskonałą przyczepnością do styropianu, styroduru, styropapy, ścian murowanych, podłoży mineralnych, wełny mineralnej, blachy, płyt gipsowo-kartonowych, papy.

Osoby szukające materiału do izolacji podpłytkowej tarasów i balkonów powinny zwrócić uwagę na polimerową płynną folię izolacyjną, która po wyschnięciu wyróżnia się szczelnością, bardzo dużą przyczepnością oraz zdolnością pokrywania rys. Na tarasach, balkonach, basenach można też zastosować polimerową dwuskładnikową membranę uszczelniającą tworząca bezspoinową izolację powłokową.

Źródło: https://kosbud.com.pl