LOADING

Type to search

Biznes

Zakup kompresora do zakładu — co trzeba wziąć pod uwagę?

Zakup kompresora jest ważną decyzją, która powinna być dokładnie przemyślana zarówno pod względem przydatności maszyny do wykorzystywanych technologii czy urządzeń pneumatycznych, jak i pod względem finansowym. Co zatem należy uwzględnić przy zakupie, aby wybrać odpowiedni model, spełniający potrzeby zakładu?

Przeznaczenie sprężarki

Określ, do czego będziesz używał kompresora. Czy będzie on wykorzystywany do użytku domowego, rzemieślniczego, przemysłowego, czy może bardziej profesjonalnego w zastosowaniach komercyjnych? To pierwsza wskazówka, która pozwoli zawęzić zakres poszukiwań. W zależności od przeznaczenia będziesz potrzebować odpowiedniej wydajności i parametrów sprężarki. 

Już na tym etapie powinieneś określić, czy potrzebujesz niewielkiej sprężarki bezolejowej do garażu, czy maszyny do niewielkiego warsztatu samochodowego, a może do zakładu produkcyjnego. Niemniej jednak do wyboru będziesz mieć sprężarki tłokowe i śrubowe, olejowe i bezolejowe, o stałej i zmiennej wydajności, stacjonarne lub mobilne, z lub bez zbiornika ciśnieniowego. Każdy z tych typów kompresorów ma swoje zalety i będzie odpowiedni do innych zastosowań. 

Wydajność sprężarki i ciśnienie robocze

Kolejnym etapem wyboru kompresora jest określenie jej wydajności i ciśnienia, które sprostają stawianym przed nią wyzwaniom. Przed wskazaniem wydajności kompresora, czyli ilości sprężonego powietrza generowanego w jednostce czasu, należy sprawdzić zapotrzebowanie całego układu, gdy będzie źródłem zasilania kilku równoległych procesów, lub wymogów pojedynczych urządzeń, które będzie zasilać. Tylko na tej podstawie dobierzesz sprężarkę, której wydajność będzie odpowiednia do Twoich wymagań.

Upewnij się również, że wybrany kompresor generuje wystarczające ciśnienie do zasilania Twoich narzędzi lub urządzeń. Producenci sprężarek podają zazwyczaj ciśnienie maksymalne generowane przez urządzenie. 

Jeśli zakładasz, że w zakładzie wystąpi zróżnicowane zapotrzebowanie na sprężone powietrze, rozważ zastosowanie zbiornika ciśnieniowego, który pozwoli na bardziej stabilne dostarczanie powietrza. Warto dodać, że zbiornik ciśnieniowy minimalizuje pulsację w układzie, co przekłada się na wydajniejszą pracę urządzeń, do których dostarczane jest medium zawsze o stałym ciśnieniu i w wymaganej ilości. Decydując się na kompresor na zbiorniku lub zakup osobnego zbiornika ciśnieniowego zwróć uwagę na jego pojemność.

Czystość sprężonego powietrza

Różne procesy wymagają medium roboczego o różnej klasie czystości. W zastosowaniach, gdzie kluczowa jest najwyższa klasa czystości sprężonego powietrza, należy wybrać kompresor bezolejowy, który dostarczać będzie medium bez cząstek olejowych. W mniej wymagających procesach wystarczy zastosowanie tradycyjnego kompresora olejowego. 

Niemniej jednak warto pamiętać, że stopień uzdatnienia medium ma wpływ na jakość produktu końcowego i żywotność całej instalacji. Warto rozważyć wyposażenie układu w urządzenia dodatkowe, takie jak separatory ciśnieniowe, osuszacze powietrza, czy odpowiednie filtry powietrza i oleju, które pozwolą uzyskać medium o oczekiwanej czystości. 

Komfort pracy

Zastanów się, gdzie zamierzasz umieścić kompresor. Jeśli będzie on stał w jednym miejscu, wielkość może być mniej istotna, ale jeśli potrzebujesz przenośnego kompresora, ważne jest, aby był on odpowiednio lekki i łatwy do przemieszczania. W ofercie rynkowej jest wiele modeli o różnej wydajności i ciśnieniu, które posadowione są na kółkach lub wózkach, które pozwalają na dowolne przemieszczanie sprężarki z miejsca na miejsce. 

Jeśli kompresor będzie stać bezpośrednio przy stanowisku roboczym warto wybrać urządzenie, które zapewni odpowiednio niski poziom emitowanego hałasu. Warto pamiętać o tym, że sprężarki śrubowe są cichsze, niż ich tłokowe odpowiedniki. Jednakże w każdym typie kompresora mogą być zastosowane osłony dźwiękochłonne, które obniżają hałas emitowany przez urządzenie.  

Sprawdzona marka

Dlaczego warto wybrać sprężarkę sprawdzonego producenta? Kompresor wyprodukowany przez renomowaną markę będzie bardziej wydajny, niezawodny i dłużej posłuży. Co więcej, sprężarka od znanego producenta ma zawsze odpowiednią gwarancję, co zapewni wsparcie w przypadku problemów. Dodatkowo dobre marki zapewniają pełną dostępność serwisu i części zamiennych, abyś miał pewność, że kompresor będzie łatwy do naprawy i konserwacji.

Przed zakupem kompresora warto także porównać ceny i czytać opinie innych użytkowników, aby dokonać świadomego wyboru i znaleźć sprężarkę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby.