LOADING

Type to search

Biznes

Transport rurowy w przemyśle – jaką rolę odgrywa?

Obecnie w przemyśle bardzo ważną rolę odgrywa transport rurowy. Za jego pośrednictwem transportuje się wiele produktów w postaci płynnej, sypkiej i gazowej. Przesył rurociągami może mieć charakter dalekosiężny, jak i stanowić część infrastruktury w ramach jednego zakładu produkcyjnego. Ceniony jest przede wszystkim za niskie koszty przesyłu i eksploatacji, a także stosunkowo szybki zwrot inwestycji poniesionej na budowę infrastruktury. Czym jeszcze się charakteryzuje i jaką rolę odgrywa?

Czym jest transport rurowy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj transportu, który realizowany jest za pomocą rur. Nazywany jest także przesyłem pneumatycznym. Na co dzień w przemyśle odgrywa bardzo ważną rolę i wykorzystywany jest w wielu obszarach. W ten sposób przesyła się różnego rodzaju produktu, zarówno w postaci stałej, ciekłej, jak i gazowej. Wysokiej jakości materiały oraz nowoczesna myśl inżynieryjna sprawia, że z powodzeniem buduje się nawet wielokilometrowe rurociągu dalekiego przesyłu, które łączą sąsiednie kraje i nie tylko.

Jakie produkty można przesyłać w ten sposób?

Skala użytkowania transportu rurowego może być bardzo różna, a ze względu na liczne zalety, jest nowoczesnym i wydajnym rozwiązaniem. W zależności od konstrukcji rurociągu, może on mieć przepustowość liczoną nawet w milionach ton rocznie. Te parametry techniczne i wydajność systemu przesyłowego zależą m.in. od: średnicy rurociągu, jego długości, a także mocy zastosowanych stacji pomp, które odpowiadają za generowanie ciśnienia. To na skutek ciśnienia towary transportowane są z punktu A do punktu B. W ten sposób łączy się tzw. obiekty nadania i odbioru. Produkty naftowe, czy też gaz przesyłane są rurociągami dalekosiężnymi. Ponadto transportem rurowym przesyła się m.in.: wodę, piwo, towary sypkie, czy ścieki.

Transport rurowy surowców sypkich

Dużym atutem transportu rurowego jest jego uniwersalność. Za jego pośrednictwem można przesyłać także surowce sypkie. W tym celu w projekcie rurociągu uwzględnia się dedykowane urządzenia do surowców sypkich. Przed decyzją o inwestycji w taki rodzaj transportu warto dokładnie zapoznać się z ich specyfiką i wybrać te urządzenia, które w pełni pokryją potrzeby inwestora.

Zalety transportu rurowego w przemyśle

Konstrukcja i wydajność transportu rurowego sprawia, że ma on bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo prosty w montażu i elastyczny w zakresie rozbudowy i wprowadzania modyfikacji. Dodatkowym atutem jest prosta pielęgnacja systemu rurowego oraz wysoka szczelność rur. Dzięki temu nie spotyka się ubytków w procesie transportu towarów sypkich oraz unika się zawilgocenia przesyłanego materiału. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają na wieloletnie użytkowanie systemu rurowego, co wpływa na jego niskie koszty eksploatacji, przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Instalacja takiego systemu może mieć od kilku metrów do kilku tysięcy kilometrów.

Transport rurowy nie koliduje ze środkami transportu, nie wpływa negatywnie na zanieczyszczenie środowiska, jest energooszczędny oraz odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Wady przesyłu za pomocą rurociągu

Transport rurowy ma także swoje wady. Przede wszystkim jest to wysoki koszt początkowej inwestycji w rurociąg. Ponadto w procesie wykorzystuje się dużą ilość surowców i materiałów produkcyjnych. Ostatnią z wad jest to, że w przypadku ewentualnej usterki nie jest łatwo ją zlokalizować.

Mimo wszystko transport rurowy zasłużenie cieszy się dużą popularnością w przemyśle i pełni w nim kluczową rolę.