LOADING

Type to search

Biznes

Olej sojowy w żywieniu zwierząt hodowlanych – dlaczego warto?

Prawidłowy sposób żywienia zwierząt hodowlanych jest najważniejszym czynnikiem warunkującym ich prawidłowy wzrost i rozwój. W celu zapewnienia wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ale także witamin i minerałów coraz częściej stosuję się suplementy dedykowane dla zwierząt, znane pod nazwą dodatków paszowych. Do bardziej popularnych i cenionych przez hodowców dodatków paszowych należą związki olejowe, w tym olej sojowy. Dlaczego warto stosować olej sojowy? Jakie korzyści przynosi suplementacja paszy olejem sojowym?

Czy olej sojowy jest zdrowy?

Olej sojowy to jeden z najzdrowszych olejów pozyskiwanych z roślin. Stanowi bogate źródło NNKT, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto zawiera sterole, witaminy i minerały. Olej sojowy w celu zachowania jak największej ilości witamin i minerałów pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno z nasion soi zwyczajnej.

Dlaczego warto stosować olej sojowy paszowy?

Podstawowa pasza wykorzystywana do karmienia zwierząt hodowlanych nie posiada aż tylu wartościowych składników odżywczych, dlatego tak ważne jest wzbogacanie składu poprzez stosowanie odpowiednio dobranych dodatków paszowych. Największy problem zauważyć można w kontekście karmienia młodych osobników, które nie są w stanie zjeść odpowiednio dużej porcji paszy, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne. Rozwiązaniem tego problemu jest natłuszczanie paszy np. olejem sojowym paszowym. W ten sposób nie zmieniając objętości porcji jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć jej kaloryczność. Dodatek oleju sojowego wpływa również pozytywnie na smak paszy, przez co zwierzęta chętniej ją zjadają. Oprócz zwiększenia walorów smakowych i podniesienia wartości energetycznej paszy, dodatek oleju sojowego powoduje:

  • stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu,
  • reguluje procesy fizjologiczne w organizmie zwierząt,
  • źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E i K),
  • dostarcza substancji, które stanowią budulec dla tkanek,
  • zmniejsza pylenie paszy,
  • zwiększa wydajność hodowli.

Olej sojowy paszowy, a poprawa wartości dietetycznej mięsa i jaj

Badania naukowe udowodniły, że stosowanie oleju sojowego, jako dodatku paszowego może przynieść poprawę wartości dietetycznej mięsa i jaj. Oznacza to, że stosowanie odpowiednio skomponowanej mieszanki u drobiu (np. 30g oleju sojowego, 30g oleju budwigowego i 150mg witaminy E na każdy kg paszy) pozwala uzyskać najbardziej korzystny dla zdrowia stosunek kwasów tłuszczowych wielonienasyconych n-6 do n-3. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania dziennego przyrostu masy u trzody chlewnej na poziomie 1 kg podczas stosowania odpowiednio ubogaconej paszy. Stosowanie oleju sojowego przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla zwierząt, zwiększa wydajność hodowli oraz poprawia wartość dietetyczną uzyskiwanych produktów.