LOADING

Type to search

Biznes

Obsługa ładowarki teleskopowej wymaga odpowiednich uprawnień

Chcesz pracować jako operator popularnych w budownictwie ładowarek teleskopowych? Powinieneś wiedzieć, że obsługa tego sprzętu wymaga odpowiednich uprawnień. Z tego artykułu dowiesz się czym są ładowarki teleskopowe, gdzie znajdują zastosowanie, a także jak zdobyć uprawnienia do ich obsługi, i jakie możliwości dają takie uprawnienia.

Czym są ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe początkowo zostały dedykowane do pracy w branży budowlanej, ale z uwagi na rozwój technologii znajdują zastosowanie także w przemyśle oraz w rozmaitych pracach w rolnictwie.

Szeroka możliwość montowania różnego typu osprzętu roboczego sprawia, że ładowarki teleskopowe są z powodzeniem wykorzystywane do przemieszczania ładunku, rozładunków, a także do pracy na wysokościach. Wyposażenie teleskopowego wysięgnika w platformę roboczą dla pracownika umożliwia wykonywanie rozmaitych prac na wysokościach. Ładowarki teleskopowe można wyposażyć w łyżkę, widły, a także kosz narzędziowy.

Bezpieczeństwo podczas pracy ładowarką teleskopową

Bezpieczeństwo pracy i stabilność maszyny zapewnia dobrze zrównoważony środek ciężkości. Zabezpieczenia, które stosowane są przez niektórych producentów ładowarek teleskopowych to także czujnik przeciążeniowy, czujnik pogodowy, poziomowanie ładowarki. Najnowszych modeli nie w sposób uruchomić bez uprzedniego zapięcia pasów oraz zamknięcia kabiny.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w budownictwie

Uniwersalność, zwłaszcza dzięki konstrukcji maszyn, pozwala na traktowanie ładowarek teleskopowych jako sprzętu wielozadaniowego. Wysięgnik pozwala na podnoszenie materiałów budowlanych, konstrukcyjnych nawet na wysokość 30 m. Duża sprawność, zróżnicowane modele pod względem wymiarów, a także możliwości szybkiego przezbrojenia tych maszyn w łyżki, widły, świdry, chwytaki boczne, młoty hydrauliczne, końcówki dźwigowe, betoniarki i wiele innych sprawia, że zastosowanie w budownictwie jest ogromne.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych w rolnictwie

Powoli stają się niezastąpionymi maszynami w gospodarstwach rolnych. Sprawdzają się podczas przenoszenia dużych ilości płodów rolnych, zwłaszcza elementów sypkich. Niektóre modele ładowarek teleskopowych są z powodzeniem wykorzystywane w zastępstwie ciągnika rolniczego, często przewyższając możliwości tradycyjnych ciągników. Dzięki temu, że ładowarki teleskopowe wyposażone są w wysuwane ramie, można przenosić i układać materiały na różnych wysokościach. Takiej możliwości nie daje zastosowanie tradycyjnego ciągnika. W dodatku kompaktowa budowa sprawia, że ładowarki teleskopowe sprawdzają się nawet w niewielkich gospodarstwach.

Uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych

To właśnie tak duża uniwersalność zastosowania tej maszyny sprawia, że osoba, która chciałaby móc ją obsługiwać, musi odbyć odpowiednie szkolenie, a następnie zdanie egzaminu z pozytywnym wynikiem.

Uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego Kat. I WJO uprawniają do obsługi wózków podnośnikowych, także wózka ze zmiennym wysięgiem, czyli ładowarki teleskopowej. Uprawnienia te pozwalają na obsługę wózków podnośnikowych, w tym ładowarek teleskopowych, ze zmiennym osprzętem.

Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest wykształcenie w stopniu co najmniej podstawowym, ukończony 18 rok życia oraz zaświadczenie lekarskie.

Co daje otrzymanie uprawnień do obsługi ładowarek teleskopowych?

Kurs na ładowarki teleskopowe będzie przydatny dla osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, pragną znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwie budowlanym, rolnym. Sporo ofert pracy wymagających uprawnień na ładowarki teleskopowe pochodzi także od przedsiębiorstw logistycznych, magazynowych. Ze względu na ciągły rozwój branży budowlanej, rolnej i logistycznej obsługa ładowarek teleskopowych jest coraz bardziej pożądaną umiejętnością. Opcją jest również samodzielna działalność, w tym też usługowa.

Inspirowane: akademia-efect.pl – kurs na koparkę