LOADING

Type to search

Biznes

Koła do wózka widłowego – co warto wiedzieć?

Wózek widłowy to zwyczajowa nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego, czyli pojazdu przeznaczonego do przewożenia materiałów o dużej masie. Jest to wielozadaniowa maszyna o napędzie silnikowym lub elektrycznym, wykorzystywana w różnego typu przedsiębiorstwach, w różnych warunkach. Zwykle jest odpowiedzialna za prace magazynowe, związane z odbieraniem i wydawaniem towaru. Wózki widłowe wykorzystuje się wewnątrz lub na zewnątrz hal czy budynków. Oznacza to, że poruszają się one po wysoce zróżnicowanym podłożu. Co za tym idzie, koła mają ogromny wpływ na ich pracę. Muszą być odpowiednio dobrane, aby zapewnić pojazdowi dobrą zwrotność, maksymalną bezawaryjność i efektywne funkcjonowanie.

Koła do wózka widłowego – rozmiar

Koła do wózka widłowego wybiera się m. in. ze względu na ich rozmiar. Małe i wąskie mają zupełnie inne przeznaczenie, niż te szerokie i duże. To, co wpływa na dobór rozmiaru koła, to przestrzeń w jakiej wózek będzie się poruszał. Jeśli jest to hala ze sporą ilością wąskich alejek i wózek widłowy musi cechować się dobrą zwrotnością, a kierowca będzie wykonywał wiele precyzyjnych manewrów przy niewielkiej ilości miejsca – koła muszą być małe i wąskie. Dodatkowo, warto zadbać aby model do takich zadań miał napęd na każde z nich. Szerokie, duże koła są przeznaczone do wózków, które pracują na zewnątrz budynków, szczególnie na nierównym czy nawet rozmokłym terenie. Na takie warunki niezbędna jest dobra przyczepność oraz amortyzacja, która rośnie wprost proporcjonalnie do wielkości i szerokości kół, zapewniając lepszą jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Koła do wózka widłowego – ogumienie

W kwestii opon do wózków widłowych, do wyboru są zasadniczo dwa rodzaje.

Opony pneumatyczne – wypełnia je sprzężone powietrze, przez co wrażenie jazdy jest podobne do poruszania się samochodem. Takie ogumienie warto zastosować gdy ma się potrzebę uzyskania maszyny o dobrej zwrotności i świetnej amortyzacji. Na przykład jeśli przewozi kruche materiały czy towary, z którymi należy postępować ostrożnie.

Opony pełne – ich podstawową cechą jest brak wypełnienia powietrzem, przez co tego typu ogumienie nie przebija się. Opony pełne są bardzo trwałe i przeznaczone do wózków o największych udźwigach, ponieważ są odporne na ogromne obciążenia. Ze względu na swoją wytrzymałość, doskonale nadają się do pojazdów, pracujących na trudnych nawierzchniach i/lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Koła do wózka widłowego – czynniki wpływające na wybór

Dopasowanie odpowiednich kół do konkretnej maszyny to nie tylko możliwość, jaką daje bogaty rynek tych produktów, ale także konieczność, ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Aby je zapewnić (wraz z wygodną jazdą i efektywną pracą) zawsze należy wziąć pod uwagę:

  • miejsce pracy, nawierzchnię oraz ewentualne zmiany zachodzące przez różne warunki atmosferyczne,
  • intensywność pracy,
  • typ przewożonych materiałów.