LOADING

Type to search

Biznes

Jakie środki ochrony roślin wybrać w walce z kiłą kapusty?

Kiła kapusty to niezwykle groźna choroba, która prowadzi do bardzo wysokich strat plonów (jeśli nie całej uprawy). Czasem efektywny płodozmian czy dbanie o właściwy odczyn pH gleby albo wykorzystywanie odpowiednich agrotechnik nie są wystarczające, aby poradzić sobie z kiłą kapusty. Czym jest ta niebezpieczna choroba i jak z nią walczyć?

Kiła kapusty – co to takiego?

Jest to choroba roślin zaliczanych do rośliny kapustowatych. Powoduje ją pierwotniak Plasmodiophora brassicae zdolny do atakowania nawet dwustu różnych gatunków roślin. Sytuuje się zazwyczaj na podziemnych częściach rośliny i sprawia, że włośniki zamierają, a na korzeniach powstają galasy, czyli narośle.

Konsekwencje działania tego pierwotniaka są niezwykle dotkliwe:

  • rośliny przestają rosnąć;
  • zaczynają więdnąć;
  • dopada je chloroza.

Galasy są najpierw żółte, później ciemnieją, by pęknąć wreszcie i w miejscu pęknięcia uczyć wrota dla wszelkiego rodzaju bakterii i grzybów. One z kolei doprowadzają do gnicia rośliny i jej całkowitego rozpadu. Pęknięty galas rozsiewa przetrwalniki patogenu w glebie, a ten atakuje dalszą część uprawy.

Których preparatów używać?

W walce z kiłą kapusty najskuteczniejsze są chemiczne środki ochrony roślin. Wiele z owych środków to stymulatory rozwoju, których zadaniem jest wspieranie metabolizmu w roślinie na poziomie komórkowym. Wytwarza się je z substancji pochodzących z roślin. Działają przez regulację układu enzymatycznego rośliny i wzmacniają jej układ immunologiczny. Pobudzają korzenie do wzrostu, podnoszą odporność rośliny, blokują rozwój patogenów wewnątrz jej tkanek i hamują rozwijanie się galasów, jak i samej kiły kapusty. Aplikowanie tego typu preparatów najlepiej przeprowadzać jesienią lub wiosną, gdy tylko zacznie się proces wegetacji.

Można również stosować dolistne stymulatory rozwoju, które należą do środków ochrony roślin wspierających system hormonalny danej rośliny. Roślina rośnie dzięki nim, zwłaszcza w sferze włośnikowej, łatwiej pobiera pokarm z gleby dzięki zwiększonej przepuszczalności błon komórkowych korzeni.

W walce z kiłą wykorzystuje się również pasożyty, ale nie samej rośliny, a innych pasożytów. Co to oznacza? Bezpieczny dla rośliny grzyb, na przykład Pythium oligandrum, nie narusza jej struktury, ale żeruje na pierwotniakach kiły, niszcząc je i zapobiegając rozwojowi choroby.

Dobór profesjonalnych środków 

Nie da się ukryć, że rodzimy rynek obfituje w skuteczne preparaty do walki z kiłą kapusty. Ów problem narasta z roku na rok, niszcząc wiele upraw i narażając rolników na ogromne straty. Warto więc walczyć z kiłą kapusty i innymi groźnymi chorobami, stosując przebadane i bezpieczne dla samych roślin środki ochrony. Wybór jest szeroki, trzeba więc wybierać produkty od sprawdzonych producentów, a efekt będzie zachwycający!