LOADING

Type to search

Biznes

Jak zdobyć długoterminowy kontrakt na pracę w Holandii?

Długoterminowa umowa czy też umowa na czas nieokreślony jest w naszym kraju niemal na wagę złota. Dlatego też nie dziwi, że pracownicy wyjeżdżający za granicę również szukają swego rodzaju stabilizacji w postaci długoterminowego kontraktu. Czy holenderscy pracodawcy dopuszczają taką formę współpracy? Warto dokładnie zorientować się w opcjach zatrudnienia oraz rozpatrzyć wady i zalety długotrwałego wiązania się z pracodawcą w Holandii. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wzajemnych przywilejów oraz obowiązków pracodawcy i pracownika, a także tego, jak odnosi się do nich holenderskie prawo pracy.

Czy można podpisać długoterminowy kontrakt na pracę w Holandii

Umowa na dłuższy czas jest bardzo ceniona przez naszych rodaków. Wpływ mają na to różne czynniki Obawa o niepewność zatrudnienia związana jest najczęściej z wahaniami na rynku pracy, trudnością ze znalezieniem odpowiedniego stanowiska czy po prostu lękiem o płynność finansową. Cenimy sobie umowy długoterminowe w zakresie zatrudnienia lub podpisywane na czas nieokreślony. Daje to nie tylko poczucie stabilizacji, ale także niesie za sobą szereg przywilejów zapewnionych w przepisach prawa pracy. Dlatego jeśli tylko sytuacja konkretnego pracownika na to pozwala, chętnie podpisuje on długoterminowy kontrakt na pracę w Holandii. Holenderscy pracodawcy dają taką możliwość. Warto wiedzieć, że nie można podpisać takiego kontraktu na pracę za granicą od razu. Podobnie jak w Polsce, pracodawca w Holandii może chcieć sprawdzić nasze umiejętności, zaangażowanie czy chęć do pracy. Dlatego najczęściej kontrakt długoterminowy za granicą poprzedzony jest wcześniejszą umową na okres próbny, najczęściej to trzy miesiące, czyli podobnie jak w Polsce.

Wady i zalety długoterminowego kontraktu na pracę w Holandii

Krótsza umowa poprzedzająca podpisanie kontraktu długoterminowego za granicą jest także dobrym rozwiązaniem dla pracownika. Z jednej strony pracodawca sprawdza przydatność danej osoby do pracy w konkretnej firmie. Z kolei pracownik może się przekonać, jak wygląda specyfika pracy w danym miejscu, czy odpowiada mu styl i kultura pracy, zakres obowiązków, czy same warunki zatrudnienia za granicą. Po zakończeniu takiej krótkiej umowy zarówno pracodawca, jak i pracownik może nie zechcieć wiązać się dłuższym kontraktem. Trzeba pamiętać, że długoterminowy kontrakt na pracę w Holandii ma swoje zalety zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pracownik zyskuje pewność zatrudnienia i płynność finansową. Pracodawca natomiast zyskuje potwierdzenie, że w każdym miesiącu zgodnie z grafikiem zapewniona zostaje płynność pracy czy produkcji. Najlepsi pracownicy mają zatem perspektywę związania się z holenderskim pracodawcą długoterminowym kontraktem.

Czego się spodziewać w pracy w Holandii – prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

Zarówno pracodawca, jak i pracownik związani długoterminowym kontraktem mają względem siebie określone oczekiwania i obowiązki. Na pracodawcę i pracownika nałożony jest obowiązek odprowadzania wszystkich składek i zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu zatrudniony za granicą w razie choroby z powodzeniem może udać się na bezpłatną konsultację do lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo podczas pracy za granicą warto pamiętać, że każdy kraj posiada uregulowania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy mogą nieco różnić się od tych obowiązujących w Polsce, nie wszystkie zostały ujednolicone w ramach wspólnoty europejskiej. Pracownik zatrudniony w Holandii ma też obowiązek stawienia się do pracy zgodnie z harmonogramem pracy ustalonym przez pracodawcę czy bezpośredniego przełożonego reprezentującego pracodawcę. Warunki wypłacania wynagrodzenia najczęściej określone są bezpośrednio w kontrakcie. Praca w Holandii na długoterminowej umowie daje możliwość zdobycia uprawnienia do holenderskiej emerytury AOW, która w przyszłości może stanowić atrakcyjny dodatek do innego świadczenia emerytalnego bądź całkowicie go zastąpić.

Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą