LOADING

Type to search

Biznes

Jak pożywienie i warunki hodowlane wpływają na nieśność kur?

Jeśli jesteś hodowcą kur niosek, niezależnie od tego, czy hodujesz je w swoim gospodarstwie domowym, czy też posiadasz dużą farmę, Twoim podstawowym celem jest uzyskanie jak najwyższej nieśności kur. Niektóre nioski składają jaja częściej niż inne, a wynika to z kilku czynników. Zależy to m.in. od warunków, w których przebywają, oraz od jakości pożywienia.

Zapewnij kurom odpowiednie pożywienie

Jeśli masz kury nioski, istnieje kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas ich karmienia. Stałe dostarczanie pożywienia kurom jest niezbędne, aby zapewnić regularne znoszenie jaj. Musisz zwracać uwagę na rodzaj paszy i składników odżywczych, które dostarczasz ptakom. Żywienie drobiu jest jednym z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę i modyfikować go w zależności od częstotliwości składania jaj oraz ich jakości. Karma powinna być zawsze dostępna i najlepiej, aby była świeża, ponieważ im dłużej jest wystawiona na działanie środowiska, tym mniej będzie miała witamin i minerałów. Karmienie powinno być regularne – zmiana pory karmienia może negatywnie wpłynąć na częstość składania jaj.

Należy też zwrócić uwagę na to, że dieta kurcząt musi być inna niż dieta dorosłych kur. Młodsze kury potrzebują więcej białka niż starsze, dlatego zaleca się stosowanie premiksów, które dostarczają białko. Premiksy dla drobiu opracowane specjalnie dla kur niosek zawierają niezbędne składniki odżywcze do produkcji zdrowych jaj. Pasze i suplementy dla kur są znakomitym rozwiązaniem, które pozwoli w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe tych zwierząt.

Po około 20 tygodniach życia kurcząt, ważne jest zwiększenie spożycia wapnia, zapewniając niezbędne składniki odżywcze do produkcji jaj. Wapń spożywany jako suplement diety pomaga poprawić jakość skorupki. Wapnia nie trzeba kupować osobno, ponieważ istnieją specjalnie opracowane pasze z większą zawartością tego składnika.

Zwróć uwagę na warunki życia drobiu

Warunki, w jakich żyją kury, mają ogromne znaczenie w kwestii produkcji jaj. Czynniki takie jak temperatura i środowisko bezpośrednio wpływają na wydajność kur. Potrzebują one kilkunastu godzin światła, aby móc wyprodukować jaja. Dodatkowo musimy pamiętać, że kury bardzo źle znoszą bardzo wysokie temperatury (stres cieplny). W okresie letnich upałów może dojść nawet do zatrzymania produkcji jaj. Trzeba więc upewnić się, że kurnik ma dobrą wentylację, a ptactwo ma dostęp do świeżej wody.

Kury z wolnego wybiegu

Kury z wolnego wybiegu mają większą swobodę ruchów i są w stanie w naturalny sposób uzupełniać pokarm poprzez to, co znajdują w glebie. Warunki życia niosek w dużym stopniu wpływają na wydajność produkcji jaj. Wskazane jest, aby podczas wyznaczania terenu dla kur w obwodzie kurnika sprawdzić, czy jest on zacieniony w najgorętszych porach dnia, zachowując również częściową ekspozycję na słońce, ponieważ światło jest jednym z głównych czynników wpływających na składanie jaj.

Utrzymuj kurnik w czystości i zapewnij warunki dobrostanu zwierząt

Warunki w kurniku mają istotny wpływ na komfort życia i zdrowie zwierząt, a także nieśność kur. Zapewnienie czystej przestrzeni zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, które mogą powodować choroby i zagrożenie hodowli. Upewnij się, że kury mają odpowiednie miejsce do snu i odpoczynku. Podłoże kurnika powinno być wyściełane wiórami, aby utrzymać kontrolę wilgoci i temperatury.

W hodowli kur niosek bardzo ważna jest troska o ich dobrostan. Istotne jest zagwarantowanie ptakom zrównoważonej diety opartej na naturalnej paszy uzupełnionej przez premiksy oraz czystą i świeżą wodę. Takie podejście powinno rozpoczynać się na etapie chowu kurcząt i obejmować całe dorosłe życie kur. Dzięki temu możemy zwiększyć produkcję jaj oraz zapewnić ich wysoką jakość i doskonały smak.