LOADING

Type to search

Biznes

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

W obecnych czasach wiele osób porusza temat fotowoltaiki, jako rozwiązania dla domów jedno lub wielorodzinnych. Warto jednak wspomnieć, iż panele PV nie są rozwiązaniem dedykowanym tylko tej grupie odbiorców. Pozostają jeszcze rolnicy i właściciele firm. I to właśnie tej ostatniej grupie warto poświęcić odrobinę uwagi.

Fotowoltaika dla firm – coraz powszechniejsze rozwiązanie na gruncie małych, średnich i dużych przedsiębiorstw

Wbrew obiegowym opiniom fotowoltaika nie jest rozwiązaniem skierowanym tylko dla bardzo dużych przedsiębiorstw. Z powodzeniem można wykorzystać zalety paneli PV również dla małych i średnich firm. Tym, co przemawia za montażem fotowoltaiki jest fakt, iż większość firm cyklicznie pobiera bardzo duże ilości prądu, w ciągu 8 do 10 godzin pracy. Jest to czas, w którym zużycie kosztuje dużo więcej, niż ma to odniesienie w stosunku do domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego. Wiadomym jest, iż mieszkańcy danej nieruchomości nie zawsze przebywają w każdym pomieszczeniu czy też nieustannie użytkują dane sprzęty elektroniczne. W przypadku firm, prąd zużywają pracujące bez przerwy kserokopiarki, drukarki, podłączone do sieci skanery czy zmywarka i ekspresy do kawy. W tej sytuacji zużycie miesięczne jest bardzo wysokie, zaś koszty prowadzenia działalności, niepokojąco wzrastają, z roku na rok.

Oszczędność na zużyciu prądu elektrycznego dla firmy przez okres kilkudziesięciu lat

Metodą na obniżenie rachunków za prąd w firmie mogą być panele fotowoltaiczne. Sprawnie działająca instalacja, która swoją mocą jest dopasowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa, może realnie zredukować wysokość opłat za zużycie prądu. Warto dodać, iż panele PV stanowią metodę zróżnicowania źródeł energii, jak i ograniczenia kosztów energii elektrycznej na bardzo długi okres czasu, który wynosi od 20 do 30 lat. Jest to perspektywa, która pozwala na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, bez potrzeby poszukiwania alternatywnych metod, np. nieustannego wyłączania urządzeń z sieci czy też przymusu redukcji ilości sprzętu.

Panele PV – produkcja prądu na potrzeby przedsiębiorstwa

Dzięki instalacji fotowoltaicznej każda firma może nie tylko pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, lecz również uniezależnić się od państwowego dystrybutora. Dzieje się tak szczególnie w miesiącach letnich lub też, w okresie, gdy następują znaczne ograniczenia w poborze mocy, narzucone przez lokalny zakład energetyczny. Generuje to straty finansowe, jak również wymusza dostosowanie produkcji do aktualnego zużycia ilości prądu, którym dysponuje firma.

Ponadto, istnieje szansa na to, że wszelkie nadwyżki produkcji prądu elektrycznego pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej, można odebrać od dystrybutora i wykorzystać w ciągu jednego roku. Dzięki temu, firma może pokryć zapotrzebowanie na prąd elektryczny, również w tych okresach czasu, w których jest ono szczególnie wysokie lub też związane z planowanymi działaniami, związanymi z potrzebą zużycia większej ilości energii elektrycznej.

Zalety fotowoltaiki dla współcześnie działających firm w Polsce

Zdaniem naukowców, przeciętne przedsiębiorstwo może zużywać około 76kWh w ciągu 365 dni. Instalacja fotowoltaiczna, pracująca z mocą 28kWp jest w stanie pokryć około 36% zapotrzebowania na energię elektryczną firmy. W okresie letnim, ilość wyprodukowanej energii elektrycznej wzrasta do 50%. Dzięki temu, w skali roku istnieje szansa na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd elektryczny w wartości +/- 40% w okresach jesienno – zimowych i wczesnowiosennych, jak również w wartości do 50%, w czasie letnim. Dzięki temu, przedsiębiorstwo jest w stanie zaoszczędzić bardzo dużą ilość gotówki. Właścicielom firm, zdecydowanym na fotowoltaikę proponuje się atrakcyjnie oprocentowane leasingi oraz kredyty czy transparentne i korzystne dofinansowania.

Fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem dla firm. Panele PV pozwalają na zaoszczędzenie środków wydatkowanych na zużycie prądu, jak również pomagają w uniezależnieniu się od jego państwowego dostawcy.

Źródło: https://inverter.com.pl