LOADING

Type to search

Biznes

Do czego wykorzystuje się giętarki trzpieniowe?

Giętarki trzpieniowe wykorzystuje się do obróbki plastycznej rur i detali. Służą one do gięcia większości materiałów, z jakich zostały wykonane rury i profile trzpieniowe. Giętarki te są również w stanie giąć rury owalne, kwadratowe, prostokątne oraz płaskowniki i ceowniki. Spektrum zastosowania giętarek trzpieniowych jest więc szerokie.

Sterowanie NC/CNC

Automatyzacja giętarek trzpieniowych, w dużym stopniu zwiększa precyzyjność oraz wydajność powierzonych maszynie zadań.

Sterowanie numeryczne (NC), w które wyposażone są giętarki trzpieniowe, znacznie ułatwia ich obsługę. System ten gwarantuje bowiem zwiększoną wydajność procesów produkcyjnych, co bezpośrednio przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Polega on na automatyzacji pracy giętarki – system steruje wszystkimi ruchami w procesie obróbki, parametrami i czynnościami pomocniczymi w celu uzyskania przedmiotu o żądanym kształcie, wymiarach i chropowatości powierzchni.  Takie funkcje oferuje np. giętarka trzpieniowa Akyapak Seria ABM 76 NC.

Sterowanie komputerowe (CNC) z kolei pozwala na zintegrowanie giętarki z mikrokomputerem, który przejmuje wszystkie funkcje sterownicze i regulacyjne maszyny. Jest to więc nieco precyzyjniejszy system sterowniczy niż w przypadku sterowania CN. Sterowanie takie znajdziemy w modelu Akyapak Seria ABM 38, 50, 76 CNC

Budowa giętarek trzpieniowych

Giętarka trzpieniowa Akyapak Seria ABM 76 NC posiada zarówno instalacje elektryczną oraz hydrauliczną firm Siemens, Bosch-Rexroth, Parker lub innych renomowanych. Maszyna ta zaprojektowana jest tak, by giąć większość materiałów, z których wykonane są rury lub detale (stal zwykła, stal nierdzewna, aluminium lub inne). Wyposażona jest w elementy, które są standardową konfiguracją, dostosowaną do potrzeb konsumenta. Wśród nich wymienia się; obecność przełącznika nożnego, hydrauliczny system gięcia oraz zacisk rury, chłodzenie oleju, ręczne podawanie materiału i wiele innych udogodnień

Giętarka trzpieniowa Akyapak Seria ABM 38, 50, 76 CNC podobnie jest serwo-hydraulicznym urządzeniem, które działa natomiast na trzech poziomach. Gięcie odbywa się na bazie matryc, których górna, rolkowa realizuje tzw. gięcie swobodne o zmiennym promieniu, a dwie dolne stałe promienie. Również posiada instalacje elektryczną i hydrauliczną, wyposażona w podobną standardową konfigurację, w skład której wchodzą dodatkowo: możliwość pracy bez trzpienia oraz jego automatyczne smarowanie jak i obecność mobilnego panelu sterowania, który umożliwi zdalną obsługę maszyny.

Giętarki trzpieniowe – czy warto?

Giętarki trzpieniowe wyposażone w system CN/NCN, posiadają szerokie spektrum gięcia tworzyw, z których wykonane są elementy (rury, detale). Mając na uwadze ich zastosowanie oraz wiele udogodnień konfiguracyjnych, będą stanowić niezbędne narzędzia na hali produkcyjnej.