LOADING

Type to search

Biznes

5 cech dobrego windykatora

Windykacja to taka branża w biznesie, gdzie bardzo ważne jest profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków. Kwestie odzyskiwania zadłużenia, finanse oraz terminy płatności zawsze wiążą się z dużymi emocjami, szczególnie jeśli w grę wchodzą problemy finansowe. Windykator musi odnaleźć się zatem w tego typu sytuacjach i rozwiązywać konflikty. Jakie cechy powinien wykazywać profesjonalny windykator? Na co zwrócić uwagę, rekrutując pracowników firmy windykacyjnej?

Umiejętność zachowania dystansu

Jedną z kluczowych cech charakteru windykatora jest umiejętność zachowania dystansu. Ze względu na to, że windykator działa w imieniu wierzyciela, powinien przede wszystkim podchodzić do sprawy całkowicie zawodowo, bez prywatnych emocji. Dystans jest kluczowy do pozytywnego zakończenia danej sprawy, ponieważ relacja, która windykator nawiązuje z dłużnikiem ma charakter zawodowy.

Asertywność

Kolejną pożądaną cechą u windykatora jest asertywność połączona z empatią. Dobry windykator jest w stanie przyjąć punkt widzenia obu stron, dzięki czemu istnieje możliwość lepszego porozumienia między dłużnikiem i wierzycielem. Asertywność pozwala jednocześnie na ustalenie korzystnych dla klienta warunków i terminów spłaty. Dla obu stron zazwyczaj najlepiej sprawę załatwić polubownie.

Profesjonalizm i doświadczenie

Dobrego windykatora charakteryzuje również posiadana wiedza oraz doświadczenie. Bycie doradcą w przypadku finansów oraz rozwiązywania konfliktów dotyczących długów, wymaga znajomości wiadomości z zakresu ekonomii, prawa, a także etyki czy finansów. Doświadczenie, jak w każdym zawodzie także odgrywa dużą rolę – odnalezienie się w różnych sytuacjach czy radzenie sobie ze stresującymi zajściami w pracy windykatora są ogromnie ważne.

Wysoka kultura osobista

Dobrego windykatora powinna wyróżniać wysoka kultura osobista. W rozmowie z klientem czy dłużnikiem należy przejawiać oznaki dobrego wychowania oraz nie unosić się emocjami. Trzeba być także elastycznym i pracować w godzinach otwarcia danego przedsiębiorstwa, z którym aktualnie się współpracuje. Proces windykacji wymaga jak najlepszej atmosfery, która sprzyja szybkiemu i pozytywnemu zakończeniu danego przypadku.

Szczerość

Ostatnia cecha dobrego pracownika firmy windykacyjnej to prawdomówność, która jest niezbędna do zbudowania szczerej relacji z klientem, opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Windykator powinien w sposób otwarty informować zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, o tym co wydarzyło się w przeszłości oraz jakie będą ewentualne konsekwencje podejmowanych działań. Mówienie prawdy w każdym przypadku pomaga lepiej komunikować się z dłużnikiem oraz zachowywać odpowiednie zasady. Windykacja kategorycznie nie powinna opierać się na groźbach albo sugerowaniu wystąpienia kar lub sankcji, nieznajdujących zastosowania w danym przypadku.

Praca windykatora nie jest prostym zajęciem. Duża dawka stresu oraz nieprzewidywalność sprawia, że pracownicy firm windykacyjnych powinni odznaczać się wyżej wymienionymi cechami charakteru, które pozwolą na skuteczne wykonywanie swoich obowiązków. Poszukując pracownika na stanowisko windykatora, warto najpierw zaznaczyć jakie są względem niego wymagania oraz jakie doświadczenie i wiedzę musi posiadać kandydat. Dobry windykator będzie w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszą sprawą.

Inspirowane: Straetus.pl – firma windykacyjna Warszawa