LOADING

Type to search

Biznes

3 powody, dla których warto stosować dodatki paszowe

Podstawowe produkty podawane zwierzętom nie wystarczą, aby dostarczać im codzienną porcję witamin, minerałów, a także substancji wspomagających metabolizm. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja potrzebnych składników odżywczych. Zwierzętom trzeba zapewnić możliwość jak najlepszego rozwoju poprzez podawanie dodatków paszowych o wysokiej jakości.

Wysoka jakość produktów – jakie to ma znaczenie?

Po pierwsze, jakościowe dodatki paszowe poprawiają metabolizm i kondycję zwierzęcia. Główną rolę odgrywają tu przede wszystkim prebiotyki i probiotyki. Mówiąc o probiotykach, mamy na myśli żywe kultury bakteryjne. Są to głównie bakterie kwasu mlekowego, które zasiedlają mikroflorę jelitową. Ważne jest, aby bakterie te miały wysoką wartość CFU (ilość jednostek bakteryjnych w 1 ml) w dodatku paszowym. Prebiotyki natomiast są materiałem odżywczym dla mikroflory jelitowej, często składające się z wielocukrów, które pod wpływem procesów metabolicznych bakterii łatwo ulegają rozkładowi. Ważne jest zadbanie o mikroflorę zwierzęcia, ponieważ to ona w wysokiej mierze odpowiada za odporność zwierzęcia.

Po drugie, bardzo ważny jest dostęp do odpowiedniej grupy witamin. Jeśli chodzi o żywienie drobiu, np. kur niosek, trzeba zadbać o odpowiednią ilość wapnia, fosforu i witaminy D3, ponieważ te składniki wpływają na poprawną budowę skorupy jaja. Jeśli o to nie zadbamy, wtedy skorupa nie utworzy się prawidłowo albo w ogóle, i wokół białka z żółtkiem powstanie tylko błona. Korzystanie z pasz o nieodpowiedniej zawartości tych elementów diety może prowadzić do zaburzeń w rozwoju zwierzęcia.

Po trzecie, w przypadku sprzedaży zwierząt mięsnych, jak bydła i trzody chlewnej, zależy nam na wysokim przyroście masy. Dlatego potrzebna jest odpowiednia ilość stymulatorów wzrostu, jakimi są np. zioła. W dodatkach paszowych o wysokiej jakości można znaleźć odpowiednio dobraną mieszankę ziół, które zapewnią zwierzęciu podniesienie aktywności metabolicznej. Gdy mamy na myśli żywienie świń, to zależy nam przede wszystkim na osiąganiu jak najszybszych przyrostów masy ich ciała, a rośliny bogate w metabolity wtórne o wielu właściwościach, mogą zwiększyć apetyt i spowodować większy wzrost zwierzęcia.

Dobra jakość pasz – zdrowie zwierząt

Należy o tym pamiętać, bo właśnie wtedy, kiedy zagwarantujemy najwyższą klasę produktów rozwój zwierząt jest najefektywniejszy. Powinno nam na tym zależeć między innymi dlatego, by kondycja hodowli była w jak najlepszym stanie i by ograniczyć występowanie chorób. Zdrowe zwierzę, to klucz do postępu i sukcesu w hodowli.