LOADING

Type to search

Biznes

Trendy w księgowości – po czym rozpoznać nowoczesnych księgowych

Prowadzenie rachunkowości jest bardzo istotnym aspektem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Jednak aby dobrze wykonywać swoje zadania, osoby odpowiadające za ewidencję i rozliczenia muszą być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w swoim środowisku pracy. Jakie są obecnie najważniejsze trendy w księgowości i jakimi cechami odznaczają się nowocześni księgowi?

Księgowanie w chmurze

Jednym z wyraźnych trendów w ostatnich latach jest wzrost popularności prowadzenia księgowości w chmurze. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu bazy danych finansowych firmy, a także samych programów księgowych na zewnętrznym serwerze. Przez to do pracy na nich potrzebny jest jedynie dostęp do internetu i przeglądarka internetowa. Każdy upoważniony pracownik otrzymuje login i hasło, dzięki którym może wykonywać swoje obowiązki z dowolnego komputera. Dzięki temu księgowy może w razie potrzeby wprowadzać zmiany również spoza biura. Ze względu na wygodę coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z takiej usługi. Umiejętność obsługi tej technologii będzie zyskiwała na znaczeniu w przyszłości.

Stosowanie specjalistycznego oprogramowania

W księgowości tak jak i w innych dziedzinach wyraźnie widoczny jest trend specjalizacji. Dotyczy ona również stosowanego oprogramowania. Standardowe programy biurowe często nie są wystarczająco efektywne, aby sprostać wymaganiom współczesnych przedsiębiorstw. Z tego powodu na rynku pojawiają się systemy do raportowania, sprawozdawczości czy inne aplikacje pomagające przy realizacji konkretnych zadań w księgowości. Dobrym przykładem mogą być systemy business intelligence, takie jak FlexiClosing. To system wspomagający zamknięcie miesiąca. Pomaga on między innymi w zapewnieniu lepszej kontroli nad całym procesem oraz sprawniejszej komunikacji pomiędzy pracownikami zaangażowanymi w procedurę.

Większy wpływ na funkcjonowanie organizacji

We współczesnych przedsiębiorstwach widoczny jest trend łączenia księgowości z analityką. Obecnie coraz częściej od księgowych wymaga się, aby zajmowali się nie tylko rachunkowością, ale również brali aktywny udział w podejmowaniu decyzji biznesowych. Wynika to z prostego wniosku, że to właśnie pracownicy działów księgowych są najlepiej poformowani o finansach firmy. Przez to mogą pomagać przedsiębiorcom w podejmowaniu trafnych decyzji. Potrafią ocenić, które działania przynoszą największe zyski, jak efektywne są inwestycje, czy wydajnie zarządza się zasobami przedsiębiorstwa. Ich wiedza i zaangażowanie pomoże również zidentyfikować potencjalne problemy i sprawniej zarządzać ryzykiem.

Księgowość ciągle się zmienia. Z tego powodu przed obecnymi pracownikami działów rachunkowych stoją inne wyzwania niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj coraz większe znaczenie ma umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, takich jak rozwiązania chmurowe czy systemy business intelligence. Obecnie częściej wymaga się od księgowych szerszego spojrzenia na swoją pracę i współpracy z innymi działami w firmie, a także pomocy przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Źródło: Flexisolutions.pl – e sprawozdania finansowe